Dział: Otwarty dostęp

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Cicha rozmowa

Cześć! Mam na imię Hania, mam trzynaście lat i od dwóch lat uczę się języka migowego. Chciałabym opowiedzieć ci o mojej pasji. To co, zaczynamy?

Czytaj więcej

Czy to już koniec przyjaźni?

Dobrze mieć przyjaciela czy przyjaciółkę, prawda? Jednak przyjaźń, tak jak każda relacja w naszym życiu, bywa niekiedy trudna. Czasami czujemy się zazdrośni bądź smutni, zdarza się też, że myślimy, że to już koniec naszej przyjaźni. Nie warto jednak poddawać się i z niej rezygnować, bo nieporozumienia między nami najczęściej wynikają z tego, że jesteśmy po prostu różni.

Czytaj więcej

Co zrobić, aby pomóc dziecku przystosować się do zmian?

Zmiany to część życia człowieka. Zwykle towarzyszy im mnóstwo emocji. Często boimy się zmian, tego, co one ze sobą przyniosą. Stres, który wiąże się ze zmianą, wynika z tego, że chcemy, aby nasze otoczenie i rzeczy pozostały takie, jakie są. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa. Jak nauczyć dziecko odnaleźć bezpieczeństwo nawet w obliczu zmiany?

Czytaj więcej

Recepta na nudę

Znajdźcie wspólnie z rodzicami moment, by zamienić się w detektywów – poszukiwaczy skarbów. Wydaje ci się, że wokół ciebie nie ma niczego ciekawego? W takim razie zapakujcie plecaki i odkryjcie swój najbliższy świat zupełnie na nowo!

Czytaj więcej

Wielki sprawdzian detektywa Edwina (SPRAWDŹ ODPOWIEDZI)

Odkąd skończył 6 lat, największym marzeniem Edwina było zostanie detektywem. Po wielu latach nauki w sekretnej Akademii Detektywów imienia Sherlocka Holmesa nadszedł wielki dzień egzaminu na profesjonalnego łamacza zagadek.

Czytaj więcej

Dlaczego ważne jest rozwijanie uważności na własne ciało?

Ciało jest podstawą naszej ludzkiej egzystencji. To dzięki niemu żyjemy: oddychamy, przetwarzamy energię, poruszamy się, nawiązujemy kontakt z otoczeniem. Można je porównać do skomplikowanej maszyny, która dla nas pracuje w każdej minucie naszego życia, czy o tym myślimy, czy nie. Śpimy, pracujemy, przemieszczamy się, odpoczywamy – a ciało spełnia swoje funkcje. Wiele z tych ważnych funkcji jest automatycznych i przebiega bez udziału naszej woli. Inne procesy, takie jak na przykład orientacja w przestrzeni czy komunikacja, wymagają pewnego poziomu skupienia i decyzji.

Czytaj więcej

Czy potrafisz uważnie obserwować innych?

Z najbliższymi nam osobami widzimy się zwykle codziennie albo na tyle często, że wydaje nam się, że wszystko już o nich wiemy. 
To dotyczy między innymi naszego wyglądu. Bo w końcu kto by nie wiedział, jak wygląda jego mama/siostra czy córka, prawda? Okazuje się jednak, że jeśli przyjrzymy się sobie uważniej, możemy zobaczyć rzeczy, na które nigdy wcześniej nie zwróciliśmy uwagi. Odkrycia wynikające z takiego uważnego przyglądania się sobie mogą być dla nas dużym zaskoczeniem. 

Czytaj więcej

Abrakadabra – oddech to magia!

Oddychanie to dość prosta i ważna czynność, która odbywa się bez wysiłku czy zastanowienia. Nie musisz nic robić, by oddychać. Twój oddech jest zawsze z tobą. Możesz jednak poznać go lepiej i dowiedzieć się, jak z niego korzystać. Pomogą ci w tym poniższe ćwiczenia. Każde z nich przynosi nieco inne korzyści. Wypróbuj je i sprawdź, które z nich jest najlepsze dla ciebie. Spróbuj kilka razy. Niekiedy potrzeba czasu, by ćwiczenia przyniosły efekt. Dobrej zabawy!

Czytaj więcej