Dlaczego ważne jest rozwijanie uważności na własne ciało?

Dolina zmysłów Otwarty dostęp

Ciało jest podstawą naszej ludzkiej egzystencji. To dzięki niemu żyjemy: oddychamy, przetwarzamy energię, poruszamy się, nawiązujemy kontakt z otoczeniem. Można je porównać do skomplikowanej maszyny, która dla nas pracuje w każdej minucie naszego życia, czy o tym myślimy, czy nie. Śpimy, pracujemy, przemieszczamy się, odpoczywamy – a ciało spełnia swoje funkcje. Wiele z tych ważnych funkcji jest automatycznych i przebiega bez udziału naszej woli. Inne procesy, takie jak na przykład orientacja w przestrzeni czy komunikacja, wymagają pewnego poziomu skupienia i decyzji.

Mobilizacja ciała do obrony

Jedną z automatycznych funkcji ciała jest uruchomienie reakcji obronnej w sytuacji zagrożenia. Mózg w ciągu milisekund jest w stanie zmobilizować cały organizm do walki lub ucieczki. Te momenty większego pobudzenia i napięcia nazywamy potocznie stresem. Zdarzają się nam codziennie, często wielokrotnie. Najważniejszą kwestią jest to, czy potrafimy je zauważyć. 

POLECAMY

Konsekwencje ignorowania sygnałów z ciała

Gdy pojawia się ścisk w żołądku, serce zaczyna bić szybciej albo nagle pocą nam się dłonie – odwracamy od tego uwagę i skupiamy się na działaniu. A to jest właśnie ten moment, kiedy ciało daje znać, że dzieje się coś trudnego, że rozpoczęła się reakcja stresowa. Jeśli świadomie nie zmniejszymy napięci...

Witaj w naszej Czytelni

Jak uzyskać dostęp do materiałów? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy