Lubicie wesołe miasteczka albo parki rozrywki? Ja też! Kiedy byłam dzieckiem, najbardziej w takich miejscach lubiłam gabinety luster. To takie miejsca, w których można się przejrzeć w niezwykłych lustrach. Niektóre z nich nas wydłużają lub poszerzają; sprawiają, że wydajemy się szczuplejsi albo grubsi. Inne z kolei powiększają tylko jedną część ciała, a inną pomniejszają. Co powiecie na zrobienie sobie gabinetu luster w domu? Do dzieła!
Uważne jedzenie to praktyka, która polega na świadomym spożywaniu posiłku, z jednoczesnym zwróceniem uwagi na związane z tym aspekty: smak, zapach, temperaturę, teksturę i sposób, w jaki pokarm wpływa na ciało. Warto podczas niej zwrócić także uwagę na warunki zewnętrzne, które towarzyszą procesowi jedzenia, czyli spożywanie w spokoju, bez pośpiechu, bez rozpraszających uwagę czynników.
Za oknem wiosna w pełnym rozkwicie. Stragany uginają się pod ilością sezonowych warzyw oraz owoców. Soczyste kolory, piękny zapach i zachęcający wygląd świeżych produktów kuszą, aby ich skosztować. Czy wiesz, co by było, gdyby połączyć słodkie truskawki z kwaskowatym rabarbarem i rozpływającą się w ustach kruszonką? Powstanie z tego wyśmienity deser. Przekonaj się sam!
Czujecie już wiosnę? Uwielbiam ten czas, kiedy powietrze zaczyna inaczej pachnieć, kiedy spod ziemi wyłaniają się rośliny, a na drzewach pojawiają się zalążki nowych liści. Wiosna to wspaniały czas na spacery, które można urozmaicić na przykład uważnym fotografowaniem. Co powiecie na taki rodzinny spacer, z którego przygotujecie album albo lapbooka? Taki spacer może trwać 10 minut, a może i kilka godzin. Jeśli ma to być dłuższa wyprawa, pamiętajcie o właściwym ubraniu, wodzie i przekąskach. Ach, i jeszcze aparat. Ten w telefonie wystarczy w zupełności. Gotowi? To do dzieła!
Uważne fotografowanie różni się od fotografii artystycznej czy użytkowej wieloma aspektami. Nie potrzebujemy do niej ani drogiego aparatu z kilkoma obiektywami, ani wybitnych umiejętności. Wyjawię wam teraz moje sekrety uważnego fotografowania.
Kiedy mam połączyć uważność dzieci ze smartfonem, natychmiast wyskakuje mi taka myśl: „O rety! W życiu nie będę promować takiego duetu!”. A kiedy chwilę potem przeglądam zdjęcia, które owym smartfonem zrobiłam ja albo moja córka, pojawia się myśl zupełnie odwrotna: „Jak dobrze, że udało nam się zatrzymać tamtą chwilę na zawsze…”.
„Pamięć to pamiętnik, który stale nosimy ze sobą” – Oskar Wilde. Ta myśl irlandzkiego poety jest piękna nie tylko w swojej prostocie, lecz także prawdzie, jaką ze sobą niesie. Pamięć bowiem to kodowanie, przechowywanie i wyodrębnianie (Philip Zimbardo). Zupełnie jak w napisanym przez nas pamiętniku. Narzędziem, które zapisuje karty, jest nasz umysł – to on decyduje, które wydarzenia są warte zapisania, a które nie będą dla nas przydatne.
Chyba każdy z nas zna i uwielbia pizzę. Nie każdy jednak wie, że istnieją dziesiątki sposobów podania tego smakowitego dania, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Przed tobą przepis, który pozwoli ci nie tylko zasmakować tego wyśmienitego specjału, lecz także przyrządzić go z należytą uważnością. Jak to zrobić? Podążaj za wskazówkami i pytaniami, które zamieściłam w przepisie.
Wykonaj razem z bliskimi mapę smaku, która pozwoli ci uważnie przyjrzeć się z bliska temu istotnemu zmysłowi oraz odebrać wszystkie informacje, jakie niosą ze sobą doświadczenia związane ze smakiem.