Autor: Agata Bator-Mysłek

psycholog, trener kompetencji społecznych, coach oświatowy, terapeuta pedagogiczny a do tego mama, żona i podróżniczka. Od kilkunastu lat pracuję z dziećmi, rodzicami i nauczycielami wspierając ich w rozwoju i budowaniu relacji. Współpracuję z wydawnictwem Forum Media Polska jako autor bajek, wierszyków, kart pracy i komentarzy psychologicznych dla dzieci i rodziców. Wcześniej byłam redaktorem prowadzącym czasopisma Małe Charaktery i Mindful Kids, obecnie wróciłam do bezpośredniej pracy z dziećmi i dorosłymi.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Mindfulness (nie tylko) od święta!

W prawie każdym kalendarzu można znaleźć dni oznaczone kolorem czerwonym. To święta – religijne, państwowe, międzynarodowe. W kalendarzu są również dni ważne dla waszej rodziny: urodziny jej członków i różnego rodzaju rocznice. Wszystkie one mogą być świetną okazją do tego, by... świętować! Jak? Tak, jak chcecie. Warto wykorzystać do tego różnego rodzaju rytuały, które czynią to konkretne święto wyjątkowym. Każda rodzina ma swoje zwyczaje, tradycje wzbogacające świętowanie. Skąd się one biorą?

Czytaj więcej

Najważniejsze relacje w życiu dziecka

Na przestrzeni lat ważne stają się dla nas różne rzeczy. Co innego będzie priorytetem dla przedszkolaka, a co innego dla osoby starszej. Jest jednak coś, co jest ważne dla każdego z nas niezależnie od tego czy jest manifestowane, czy skrywane. Są to relacje. Niemowlę poszukuje wzrokiem mamy, a kiedy tylko nauczy się pełzać czy raczkować, podąża za bliskimi sobie osobami: rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy na przykład nianią. Potrzeba bycia w relacji z innymi, choć przybiera różne formy w zależności od fazy rozwoju, towarzyszy nam przez całe życie.

Czytaj więcej

Czy to już koniec przyjaźni?

Dobrze mieć przyjaciela czy przyjaciółkę, prawda? Jednak przyjaźń, tak jak każda relacja w naszym życiu, bywa niekiedy trudna. Czasami czujemy się zazdrośni bądź smutni, zdarza się też, że myślimy, że to już koniec naszej przyjaźni. Nie warto jednak poddawać się i z niej rezygnować, bo nieporozumienia między nami najczęściej wynikają z tego, że jesteśmy po prostu różni.

Czytaj więcej

Przygoda czeka tuż za rogiem

W wakacje każdy z nas pragnie wypocząć, przyjemnie spędzić czas, doświadczyć czegoś nowego. By wspaniale przeżyć ten szczególny okres, nie musi być on spędzony daleko od domu – za granicą czy w parku rozrywki. Dzieci mają mnóstwo pomysłów na to, jak w atrakcyjny sposób spędzić czas w okolicy. Oto kilka propozycji, które podpowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej

Sposoby na rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci

Matematyka jest stałym elementem naszego życia i dlatego warto zachęcać do niej dzieci. Jak to robić?

Czytaj więcej

Dzieci mają głos

Poczucie wpływu na własne życie ma dla każdego z nas ogromne znaczenie. Chcemy czuć, że coś od nas zależy, a jeśli to niemożliwe, złościmy się i buntujemy, bądź z bezsilnością poddajemy się i wycofujemy. Tak samo jest z naszymi dziećmi. Każdy z nas, rodziców, może wesprzeć swoje dziecko w budowaniu przez nie poczucia sprawstwa, wpływu na własne życie. To, w jaki sposób możemy to robić, zależy od okoliczności.  

Czytaj więcej

Jak pomóc dziecka w efektywnej nauce?

Dzieci w wieku szkolnym znaczną część swojego czasu poświęcają na naukę. Jak wspierać je w tym, by robiły to efektywnie, dbając jednocześnie o ich dobre samopoczucie?

Czytaj więcej

Pamięć… od kuchni!

Pamięć jest ważna dla każdego człowieka. Wraz z pójściem do szkoły liczba rzeczy, o których musimy pamiętać, zwiększa się. Pamięć warto ćwiczyć regularnie. Czy można robić to… w kuchni? Oczywiście! Oprócz zapamiętywania kolejnych kroków przepisu możecie spróbować też wykorzystać nasze propozycje.

Czytaj więcej

Poczuj się jak astronauta

Wielu z nas marzy o tym, by wybrać się w kosmos, zobaczyć planety albo nawet… dotknąć gwiazd. Czy to możliwe? Jasne! Wystarczy tylko… użyć wyobraźni! Spróbuj wykorzystać nasze zabawy, by przenieść się (prawie) w stan nieważkości.

Czytaj więcej