Autor: Agata Bator-Mysłek

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Najważniejsze relacje w życiu dziecka

Na przestrzeni lat ważne stają się dla nas różne rzeczy. Co innego będzie priorytetem dla przedszkolaka, a co innego dla osoby starszej. Jest jednak coś, co jest ważne dla każdego z nas niezależnie od tego czy jest manifestowane, czy skrywane. Są to relacje. Niemowlę poszukuje wzrokiem mamy, a kiedy tylko nauczy się pełzać czy raczkować, podąża za bliskimi sobie osobami: rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy na przykład nianią. Potrzeba bycia w relacji z innymi, choć przybiera różne formy w zależności od fazy rozwoju, towarzyszy nam przez całe życie.

Czytaj więcej

Czy to już koniec przyjaźni?

Dobrze mieć przyjaciela czy przyjaciółkę, prawda? Jednak przyjaźń, tak jak każda relacja w naszym życiu, bywa niekiedy trudna. Czasami czujemy się zazdrośni bądź smutni, zdarza się też, że myślimy, że to już koniec naszej przyjaźni. Nie warto jednak poddawać się i z niej rezygnować, bo nieporozumienia między nami najczęściej wynikają z tego, że jesteśmy po prostu różni.

Czytaj więcej

Przygoda czeka tuż za rogiem

W wakacje każdy z nas pragnie wypocząć, przyjemnie spędzić czas, doświadczyć czegoś nowego. By wspaniale przeżyć ten szczególny okres, nie musi być on spędzony daleko od domu – za granicą czy w parku rozrywki. Dzieci mają mnóstwo pomysłów na to, jak w atrakcyjny sposób spędzić czas w okolicy. Oto kilka propozycji, które podpowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej

Sposoby na rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci

Matematyka jest stałym elementem naszego życia i dlatego warto zachęcać do niej dzieci. Jak to robić?

Czytaj więcej

Dzieci mają głos

Poczucie wpływu na własne życie ma dla każdego z nas ogromne znaczenie. Chcemy czuć, że coś od nas zależy, a jeśli to niemożliwe, złościmy się i buntujemy, bądź z bezsilnością poddajemy się i wycofujemy. Tak samo jest z naszymi dziećmi. Każdy z nas, rodziców, może wesprzeć swoje dziecko w budowaniu przez nie poczucia sprawstwa, wpływu na własne życie. To, w jaki sposób możemy to robić, zależy od okoliczności.  

Czytaj więcej

Jak pomóc dziecka w efektywnej nauce?

Dzieci w wieku szkolnym znaczną część swojego czasu poświęcają na naukę. Jak wspierać je w tym, by robiły to efektywnie, dbając jednocześnie o ich dobre samopoczucie?

Czytaj więcej

Pamięć… od kuchni!

Pamięć jest ważna dla każdego człowieka. Wraz z pójściem do szkoły liczba rzeczy, o których musimy pamiętać, zwiększa się. Pamięć warto ćwiczyć regularnie. Czy można robić to… w kuchni? Oczywiście! Oprócz zapamiętywania kolejnych kroków przepisu możecie spróbować też wykorzystać nasze propozycje.

Czytaj więcej

Poczuj się jak astronauta

Wielu z nas marzy o tym, by wybrać się w kosmos, zobaczyć planety albo nawet… dotknąć gwiazd. Czy to możliwe? Jasne! Wystarczy tylko… użyć wyobraźni! Spróbuj wykorzystać nasze zabawy, by przenieść się (prawie) w stan nieważkości.

Czytaj więcej