Historia Oli i Karoliny
Ola i Karolina od pierwszej klasy siedzą razem w ławce, często wspólnie bawią się na przerwach albo odwiedzają się w domach. Dziś Karolina miała badania krwi i przyszła do szkoły dopiero na drugą lekcję.
POLECAMY
Ola za to od rana bawiła się z Małgosią. Kiedy zobaczyła Karolinę, przywitała się z nią serdecznie, ale na kolejnej przerwie znów usiadła na ławce razem z Małgosią i wspólnie tworzyły bransoletki z kolorowych gumek. Karolina nie podeszła do nich, pomyślała, że to koniec jej przyjaźni z Olą.
Zastanów się:
- Jak czuła się Karolina, widząc przyjaciółkę bawiącą się z inną dziewczynką?
- Czy Karolina przestała być ważna dla Oli?
- Dlaczego Ola bawiła się z Małgosią?
- Dlaczego przyjaciele nie zawsze muszą przebywać razem?
- Co dziewczynki mogą zrobić, by rozwiązać tę sytuację?
Historia Marka i Karola
Marek i Karol są dobrymi przyjaciółmi. Latem pojechali razem na obóz sportowy. Trener przydzielił chłopców do dwóch różnych drużyn piłkarskich. W trakcie meczu finałowego o puchar obozu Marek strzelił Karolowi – bramkarzowi – trzy gole, co przesądziło o zwycięstwie jego drużyny. Po meczu Karol krzyknął do Marka: „Nie lubię cię!
Nie chcę cię więcej widzieć!”.
Zastanów się:
- Jak czuł się Karol po meczu?
- Czy słowa, które wypowiedział do Marka, były prawdziwe?
- Dlaczego czasami mówimy rzeczy, których nie chcieliśmy powiedzieć?
- Czy przyjaciele mogą ze sobą rywalizować, na przykład w sporcie?
- Co Marek i Karol mogą zrobić, by rozwiązać tę sytuację?
Pamiętaj! Przyjaciele nie muszą zawsze razem się bawić, mogą mieć inne zdanie i innych przyjaciół. Mogą też rywalizować ze sobą w różnych dziedzinach. Ważne jednak, aby zawsze się nawzajem szanowali!