Autor: Ewelina Jankowska-Robak

    

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dlaczego warto ćwiczyć z dzieckiem świadomy oddech?

Obecność oddechu wprawia nasze ciała w ruch i jest świadectwem istnienia w nich życia. Na co dzień często nie zwracamy uwagi na to, w jaki sposób nasz oddech się zmienia. Szkoda, ponieważ obserwacja oddechu niesie ze sobą szereg korzyści. Koncentracja na oddechu pozwala nam skupić się na „tu i teraz”. Pomaga oderwać się od nieprzyjemnych myśli albo skierować uwagę na wykonywane zadanie. Oddech pozwala również zorientować się w naszych aktualnych przeżyciach, dostrzec, co w danej chwili dzieje się z naszym ciałem. Jest narzędziem, które umożliwia przywrócenie w nim równowagi – wprowadza w stan wyciszenia, relaksacji, uwalnia napięcie, rozluźnia. Ćwiczenia oddechowe będą sprawdzały się w sytuacjach stresujących, wywołujących lęk, budzących zdenerwowanie. To pierwszy krok do zauważenia tego, co dzieje się w naszym wnętrzu.

Czytaj więcej

Rodzinne rytuały na oszczędzanie prądu i niemarnowanie żywności

Czy wiecie, że na świecie żyje już 8 miliardów ludzi? To baaardzo dużo. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami jednej planety i naszym zadaniem jest wspólnie troszczyć się o jej dobro. Ziemia daje nam pożywienie i energię, którą wykorzystujemy między innymi do ogrzewania domów czy uruchomienia gry na komputerze. Zapasy jedzenia i wiele dostępnych nam źródeł energii są jednak ograniczone. Dodatkowo produkcja żywności na dużą skalę czy spalanie paliw przyczyniają się do stopniowego niszczenia naszej planety. Aby temu zapobiec, możemy zaangażować się w oszczędzanie prądu i niemarnowanie jedzenia. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić:

Czytaj więcej

Poznawanie przez słuchanie

W tym ćwiczeniu skupimy się na słuchaniu odgłosów wydawanych przez różne przedmioty znajdujące się w domu. Do zabawy potrzebne są dwie osoby.

Czytaj więcej

Pierniczki w kształcie marzeń

Czy wiecie, co to są rytuały? Rytuały to takie zdarzenia, które się powtarzają i dzięki którym rozpoznajemy, że coś się zbliża, na przykład pora kolacji czy spania albo jakieś ważne wydarzenie. Rytuałem może być codzienne czytanie książki na dobranoc, udział w corocznym pikniku albo ubieranie choinki na Boże Narodzenie. Takim rytuałem, który przypomina, że święta są już blisko, może być również lepienie pierniczków. Dzisiaj chciałabym zaproponować wam nową wersję tego zwyczaju. Spróbujecie?

Czytaj więcej