Dział: Przystanek relacje

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rodzinne rytuały na oszczędzanie prądu i niemarnowanie żywności

Czy wiecie, że na świecie żyje już 8 miliardów ludzi? To baaardzo dużo. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami jednej planety i naszym zadaniem jest wspólnie troszczyć się o jej dobro. Ziemia daje nam pożywienie i energię, którą wykorzystujemy między innymi do ogrzewania domów czy uruchomienia gry na komputerze. Zapasy jedzenia i wiele dostępnych nam źródeł energii są jednak ograniczone. Dodatkowo produkcja żywności na dużą skalę czy spalanie paliw przyczyniają się do stopniowego niszczenia naszej planety. Aby temu zapobiec, możemy zaangażować się w oszczędzanie prądu i niemarnowanie jedzenia. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić:

Czytaj więcej

Jak wspierać dziecko w przypadku braku sympatii ze strony rówieśników?

Relacje rówieśnicze mają istotne znaczenie w życiu nawet bardzo małych dzieci. Utrzymywanie takich relacji może przynieść wiele korzyści. Dzięki kontaktom z rówieśnikami dzieci mogą nabywać kluczowe umiejętności społeczno-emocjonalne. Uczą się między innymi współpracy z innymi, a także komunikacji, w tym słuchania. Nabywają umiejętności zarówno rozwiązywania problemów, jak i poszukiwania oraz ofiarowania pomocy drugiej osobie. 

Czytaj więcej

Bycie tu i teraz w relacji z dzieckiem dlaczego to jest tak ważne?

Wielu z nas wydaje się, że bycie tu i teraz w relacji z dzieckiem oznacza, że dorosły powinien 100% swojej uwagi poświęcić dziecku i całkowicie się na nim skoncentrować. Faktem jest, że relacje z dziećmi (szczególnie gdy dzieci są małe) są niezwykle absorbujące i nie sposób towarzyszyć dzieciom, nie wchodząc do ich świata emocjonalnie i poznawczo. Jednak bycie tu i teraz to świadomość zarówno tego, co dzieje się z naszym dzieckiem, jak i tego, co dzieje się z nami. Niezmiernie istotne w tym obszarze jest bycie obecnym w swoim ciele, a zatem jest to pewien proces uważnego przyglądania się sobie.

Czytaj więcej

Pierniczki w kształcie marzeń

Czy wiecie, co to są rytuały? Rytuały to takie zdarzenia, które się powtarzają i dzięki którym rozpoznajemy, że coś się zbliża, na przykład pora kolacji czy spania albo jakieś ważne wydarzenie. Rytuałem może być codzienne czytanie książki na dobranoc, udział w corocznym pikniku albo ubieranie choinki na Boże Narodzenie. Takim rytuałem, który przypomina, że święta są już blisko, może być również lepienie pierniczków. Dzisiaj chciałabym zaproponować wam nową wersję tego zwyczaju. Spróbujecie?

Czytaj więcej

Zimowy wieczór wspomnień

Zimowy wieczór to idealny moment na to, by się zatrzymać i przy ciepłym kakao, herbatce z miodem czy pachnących pierniczkach porozmawiać o tym, co było w tej dawnej, ale i niedalekiej przeszłości. To też świetna okazja do tego, by lepiej się poznać i dowiedzieć się o sobie nowych, ciekawych rzeczy. Weźcie do ręki albumy ze zdjęciami i przenieście się na chwilę w przeszłość. Jako inspirację możecie wykorzystać nasze pytania dla dzieci i dorosłych.

Czytaj więcej