Co zrobić, aby pomóc dziecku przystosować się do zmian?

Otwarty dostęp MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Zmiany to część życia człowieka. Zwykle towarzyszy im mnóstwo emocji. Często boimy się zmian, tego, co one ze sobą przyniosą. Stres, który wiąże się ze zmianą, wynika z tego, że chcemy, aby nasze otoczenie i rzeczy pozostały takie, jakie są. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa. Jak nauczyć dziecko odnaleźć bezpieczeństwo nawet w obliczu zmiany?

ĆWICZENIA ODDECHOWE 

Uważne oddychanie uczy dzieci zatrzymywania się, uświadamiania swoich emocji i reakcji na zmiany. To daje możliwość reagowania na nowe sytuacje z większą jasnością i opanowaniem.

Poprowadź dziecko, aby wygodnie usiadło, i wykonajcie powolny, głęboki oddech. Zachęć je do skupienia się na doznawaniu oddechu wchodzącego i wychodzącego z ciała. Możecie nadać mu kolory albo struktury. Jeśli znajdujecie się na zewnątrz, możecie wydychać powietrze w kierunku chmur na niebie. To ćwiczenie możecie wykonywać przez kilka minut każdego dnia i stopniowo stanie się ono naturalnym narzędziem, na którym można polegać w obliczu nowych sytuacji.

„SZARADY EMOCJI”

Świadomość emocji jest bardzo ważna w procesie adaptacji do zmiany. Dziecko ma szansę zrozumieć i przetworzyć swoje uczucia w tym czasie. Zagrajcie razem w „Szarady emocji”. To gra, w której każdy członek rodziny losuje kartę z emocją i odgrywa wylosowaną emocję bez użycia słów. Pozostali zgadują, jaka to emocja. Ktoś dorosły omawia, co mogło wywołać te uczucia i jak najlepiej na nie zareagować. W ten sposób twoje dziecko rozwinie słownictwo dotyczące emocji i poczuje się swobodniej w wyrażaniu siebie.

OPOWIADANIE HISTORYJEK 

Tworzenie bajkowych historii dotyczących nadchodzącej zmiany to cudowny sposób na przygotowanie do niej dziecka. Pomaga i dziecku, i dorosłemu zaznajomić się z emocjami, tworzyć emocjonalne podróże, oswoić się z tym, co nadchodzi. 

Po opowieściach można omówić uczucia bohaterów i sposób, w jaki udało im się pokonać wyzwania. Dzieci często odnoszą się w takich historiach do swoich doświadczeń. Zachęcaj swoje dziecko/dzieci do tworzenia własnych historii, uwzględniających ich doświadczenia i emocje. To ćwiczenie pozwoli im przetwarzać myśli i uczucia w bezpieczny i pomysłowy sposób. 

Pomaganie dziecku w przystosowaniu się do zmian poprzez ćwiczenia oparte na uważności jest cenną inwestycją w jego dobre samopoczucie emocjonalne i regulację w tych sytuacjach. Ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania dotyczące przystosowania się dziecka do zmian. Każde dziecko reaguje inaczej, a niektórym może zająć to więcej czasu. Bądź cierpliwy, twórz przestrzeń na otwartą komunikację i bądź gotów zająć się problemami i doświadczeniami dziecka bez osądzania i krytyki. Wsparcie rodzica jest niezastąpione. 

 

POLECAMY

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI