Mindful Parenting: jak wspierać i uczyć dziecko treningu uważności?

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

W świecie nieustannego pośpiechu, gdzie każdy moment jest wypełniony dziesiątkami zadań, notyfikacjami z mediów społecznościowych i ciągłym przenikaniem się sfery prywatnej z zawodową, umiejętność bycia obecnym tu i teraz staje się nieoceniona. Nie tylko dla nas – dorosłych, lecz także dla naszych dzieci. Wychowując je w środowisku, które z każdej strony bombarduje je informacjami, musimy nauczyć je sztuki uważności, która pozwoli zachować wewnętrzny spokój i skupienie.  

"Mindful Parenting", czyli świadome rodzicielstwo, jest odpowiedzią na wyzwania współczesności. To podejście, które nie tylko pomaga dzieciom radzić sobie w chaotycznym świecie, lecz także zbliża rodziców z dziećmi, tworząc przestrzeń pełną zrozumienia, cierpliwości i empatii. Jak zatem wprowadzić praktyki uważności do codziennego życia z dzieckiem? Zapraszam do lektury artykułu, w którym przedstawiamy konkretne kroki, jak uczynić świadome rodzicielstwo codzienną praktyką. 

Uważne rodzicielstwo (Mindful Parenting) 

Uważne rodzicielstwo, znane też jako "Mindful Parenting" czy świadome rodzicielstwo, to podejście w wychowaniu dzieci, które zakłada pełne zaangażowanie i świadomość w każdej chwili spędzanej z dzieckiem. To nie tylko technika, lecz także styl życia, który promuje pełne zrozumienie i akceptację doświadczeń, emocji i zachowań dziecka.  

Mindful Parenting, to podejście oparte na praktyce uważności (mindfulness). Świadome rodzicielstwo pełne jest zaangażowania, świadomości i obecności bez automatycznych reakcji czy sądów. W uważnym rodzicielstwie chodzi o świadome doświadczanie wspólnych chwil i reagowanie na potrzeby oraz zachowania dziecka w sposób pełen empatii, zrozumienia i akceptacji. 

uważne rodzicielstwo

Kluczowe elementy uważnego rodzicielstwa 

Świadomość chwili obecnej – jednym z kluczowych aspektów uważnego rodzicielstwa jest bycie w pełni obecnym w danej chwili. Zamiast myśleć o pracy, zmartwieniach czy planach na jutro, kiedy spędzamy czas z dzieckiem, staramy się być tu i teraz. Dzięki temu możemy lepiej wsłuchać się w potrzeby naszego dziecka, zrozumieć je i odpowiednio na nie zareagować. 
Bezwarunkowa akceptacja – uważne rodzicielstwo zakłada akceptację dziecka takim, jakie jest – bez prób zmiany, bez oceniania. To nie oznacza rezygnacji z korygowania zachowań czy wprowadzania reguł, ale robienia tego z empatią i zrozumieniem. 
Empatia i zrozumienie – aktywne słuchanie i próba zrozumienia uczuć i myśli dziecka. 
Reagowanie, a nie reakcja – kiedy dziecko robi coś, na co mamy ochotę zareagować impulsywnie, uważne rodzicielstwo uczy nas zatrzymać się, oddychać i odpowiedzieć w sposób przemyślany. To podejście zmniejsza liczbę konfliktów i pozwala na bardziej konstruktywną komunikację. 
Samoświadomość i dbanie o siebie – uważne rodzicielstwo to nie tylko dbanie o relację z dzieckiem, ale także o siebie. Rodzice uczą się zauważać własne uczucia i reakcje, co pomaga im lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i dbać o własne potrzeby. 

Uważne rodzicielstwo polega na byciu obecnym w każdej chwili, nie tylko fizycznie, lecz także emocjonalnie i mentalnie. Zakłada to głębokie zrozumienie własnych uczuć i reakcji, a także troskę o dobrostan psychiczny dziecka. Dzięki temu podejściu rodzice są w stanie lepiej zrozumieć potrzeby swoich dzieci, budować silniejsze więzi oraz lepiej reagować na wyzwania związane z wychowaniem.

Mindful Parenting

Jak wspierać i uczyć dziecko treningu uważności? 

Zapoznaliśmy się już z definicją uważnego rodzicielstwa. Teraz pora przejść do praktyki. Jak w praktyczny sposób wprowadzić uważność w życie naszego dziecka? Jak nauczyć je treningu uważności? Oto kilka sugestii, które mogą ułatwić ten proces: 

 • Ćwiczenia oddechowe 

Balonik – poproś dziecko, aby wyobraziło sobie, że jego brzuch to balonik. Kiedy oddycha głęboko, balonik się wypełnia, a kiedy wydycha powietrze – balonik się opróżnia. 

Liczenie oddechów – proste liczenie wdechów i wydechów pomaga skupić uwagę na oddychaniu. 

POLECAMY

 • Ćwiczenia sensoryczne 

Posłuchajcie dźwięków – siedźcie razem w ciszy i skupcie się na dźwiękach dookoła.  

Wędrówka boso – to doskonały sposób, aby wprowadzić dzieci w świat uważności i pozwolić im poczuć bezpośredni kontakt z naturą. Spacerowanie boso po różnych powierzchniach pozwala dzieciom na doświadczenie wielu różnorodnych wrażeń, co stymuluje ich zmysły i pomaga w kształtowaniu świadomości ciała oraz otoczenia 

 • Wizualizacje 

Magiczna chmurka – poproś dziecko, aby wyobraziło sobie, że jest chmurką unoszącą się po niebie i obserwującą wszystko z góry. Dopytaj co widzi i jak się czuje patrząc na wszystko z wysokości. 

 • Mindful eating (uważne jedzenie) 

Degustacja – daj dziecku przekąskę (owoc, warzywo), poproś je, aby zamknęło oczy i dokładnie opisało jej smak, konsystencję i zapach. 

 • Praktykowanie wdzięczności 

Dziennik wdzięczności – zachęć dziecko, by co wieczór zapisywało trzy rzeczy, za które jest wdzięczne. Możecie skorzystać z gotowego Wdzięcznika przygotowanego przez naszą redakcję specjalnie do nauki praktyki wdzięczności. 

 • Ćwiczenia relaksacyjne 

Opowieści relaksacyjne – są dostępne książki czy aplikacje z opowieściami relaksacyjnymi dla dzieci. Możecie także wymyślić i ułożyć własną historię. To doskonałe ćwiczenie na uważne słuchanie i kreatywność. 

 • Ćwiczenia w naturze 

Obserwacja przyrody – spacer po lesie, spędzenie czasu na obserwacji drzew, kwiatów, ptaków pomaga dziecku bycia bardziej uważnym. 

 • Mindful movement (uważny ruch) 

Joga dla dzieci – istnieje wiele prostych pozycji jogi dopasowanych do wieku i umiejętności dzieci. Ćwiczenia te pomagają w skupieniu uwagi i poznawaniu własnego ciała poprzez ruch. 

 • Rutynowe działania 

Myjemy ręce – zachęć dziecko, by podczas mycia rąk skupiło się na uczuciu jakie pozostawia woda i mydło na skórze. Możecie też poobserwować pianę, która się tworzy, na zapachu mydła czy na dźwiękach które towarzyszą wam w łazience. 

 • Uważne słuchanie muzyki 

Skupienie na dźwiękach – włącz ulubioną piosenkę dziecka i poproś je, aby skupiło się na różnych instrumentach w tle.  

 • Kolorowanki uważności 

Kolorowanki mogą być świetnym sposobem na praktykowanie uważności, koncentrując uwagę na jednym zadaniu. 

Wybierz kolorowanki przeznaczone specjalnie do praktykowania uważności, które mają zróżnicowane wzory i zachęcają do skupienia.  

 • "Kącik ciszy" w domu 

Wydzielcie w domu miejsce, gdzie każdy może spędzić chwilę w ciszy, czytając książkę lub po prostu odpoczywając. 

Promuje to kulturę spokoju w domu, uczy szacunku do własnych i cudzych granic. 

Kluczem do wprowadzenia tych ćwiczeń w życie dziecka jest cierpliwość i konsekwencja. Wprowadzaj je stopniowo, dopasowując do wieku i zainteresowań malucha. Pamiętaj, że uważność to przede wszystkim praktyka, więc im więcej będziecie ją ćwiczyć, tym łatwiej będzie ją utrwalić w codzienności. 

Mindful Parenting, czyli świadome rodzicielstwo – korzyści płynące z uważnego wychowywania dzieci. 

Wprowadzenie technik świadomego rodzicielstwa w codziennym życiu może przynieść niesamowite korzyści zarówno dla rodziców, jak i dzieci. To inwestycja w długoterminowy rozwój emocjonalny i psychiczny rodziny, warto więc zgłębić tę tematykę i włączyć ją do swojego codziennego repertuaru umiejętności rodzicielskich. 

 • Większa świadomość emocji 

Uważne rodzicielstwo pomaga w zrozumieniu własnych uczuć oraz emocji dziecka. Pozwala to reagować na nie z większym zrozumieniem, a nie impulsywnością. 

 • Wzmocnienie więzi 

Gdy jesteśmy dla dziecka naprawdę obecni, słuchamy go z uwagą i akceptacją, budujemy silniejszą więź opartą na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu. 

 • Lepsze radzenie sobie ze stresem 

Techniki Mindful Parenting uczą, jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami, co przekłada się na bardziej harmonijne funkcjonowanie całej rodziny. 

 • Rozwój empatii 

Świadome rodzicielstwo promuje wczuwanie się w uczucia innych, co pomaga dzieciom rozwijać umiejętności społeczne i empatię. 

 • Zmniejszenie impulsywności 

Dzięki treningowi świadomego rodzicielstwa uczymy się reagować adekwatnie do sytuacji, a nie działać pod wpływem silnych emocji i wzburzenia. To przekłada się na bardziej przemyślane decyzje wychowawcze. 

 • Większa cierpliwość 

Uważne rodzicielstwo pomaga rozwijać cierpliwość zarówno wobec siebie, jak i wobec dziecka, co jest nieocenione w trudnych momentach wychowawczych. 

Podsumowanie 

Mindful Parenting – uważne i świadome rodzicielstwo, to nie tylko modne hasło, lecz także skuteczne narzędzie w budowaniu głębszych i bardziej autentycznych relacji z naszymi dziećmi. To podejście zachęca nas, rodziców, do bycia obecnymi i świadomymi w każdej chwili spędzonej z dzieckiem, co przekłada się na lepsze rozumienie jego potrzeb, uczuć i reakcji.  

Uważne rodzicielstwo to nie zestaw reguł czy wskazówek, które można zastosować od tak. To proces, w którym uczymy się bycia bardziej obecnym i świadomym rodzicem. To inwestycja w jakość relacji z dzieckiem, która przynosi korzyści na wiele lat.  

W świecie pełnym stresu i presji, świadome rodzicielstwo daje nam narzędzia do budowania silnych i zdrowych relacji z naszymi dziećmi. Warto inwestować czas i energię w rozwijanie Mindful Parenting, aby cieszyć się pełnią rodzicielstwa. Uważne rodzicielstwo jest bowiem kluczem do prawdziwej bliskości.   

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI