Nim skupimy się na atrakcyjnej powłoce mindfulness, przypomnijmy, z czym się wiąże. Trening uważności to prosta recepta na świadome odbieranie bodźców z otoczenia, a także zatrzymanie się, aby skupić się na własnych emocjach czy odczuciach. Pomaga walczyć ze stresem, przeładowaniem i uczy dzieci radzić sobie z trudnościami dnia codziennego, co ułatwi im dojrzewanie i dorosłe życie. Szerzej omówiliśmy ten temat w poprzednim artykule Mindfulness – co to jest i jak pracować z dziećmi?
Mając już pojęcie o korzyściach wynikających z mindfulness, zobaczmy jak atrakcyjnie wprowadzić go w życie dziecka.
Trening uważności – dla wszystkich dzieci
Czasami funkcjonuje błędne przekonanie, że mindfulness sprawdza się tylko u tych starszych i spokojniejszych dzieci. Nic bardziej mylnego. Przecież trening uważności został opracowany, aby wyciszyć i nauczyć uważnego przeżywania chwili szczególnie osoby czy dzieci mające z tym trudności. Ruchliwe, niespokojne, żądne przygód, nieśmiałe, spokojne czy wycofane – bez względu jakie jest Twoje dziecko, mindfulness jest dla każdego z nich. Należy jednak umiejętnie modelować trening uważności i dostosować jego charakter do indywidualnych potrzeb dziecka, jego wieku i osobowości. Na co zwrócić uwagę?
Atrakcyjne oblicze mindfulness
Mimo że coraz więcej mówi się o treningu uważności, zbyt mało podkreśla o jego wielowymiarowym tonie. To nie bezczynne leżenie na macie i liczenie oddechów – oczywiście takie ćwiczenie może stanowić element całego treningu, ale nie obejmuje całej choreografii. Zajęcia mogą odbywać się w domowej przestrzeni lub przenieść do pobliskiego parku, co daje spore pole do popisu pod względem kreatywności. Aby zorganizować dziecku atrakcyjny trening uważności uwzględnij kilka kroków:
- Zastanów się, czego potrzebuje Twoje dziecko. Twoja pociecha jest nazbyt energiczna a może przejawia introwertyczną duszę i kocha przesiadywać w swoim pokoju? Ma trudności z koncentracją czy może nie potrafi kontrolować swoich emocji lub praktycznie spożytkować swojej energii? To bardzo ważny element, gdyż na jego podstawie będziesz tworzyć stelaż dalszych ćwiczeń.
- Stwórz plan. Nie wystarczy na szybko znaleźć w internecie kilka ćwiczeń z zakresu mindfulness i wykorzystać wolną chwilę. Dobre przygotowanie wymaga czasu, dlatego zobacz jakie ćwiczenia jesteś w stanie przeprowadzić w Waszych codziennych warunkach. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, skorzystaj ze specjalistycznych scenariuszy i poradników do treningu uważności, które prezentowane są w formie zabaw. W internecie na licznych stronach możesz znaleźć skrawkowe, niepełne lub nawet błędne informacje czy sugestie.
- Pokaż dziecku, co przygotowałeś. Gdy plan jest już gotowy koniecznie wciągnij w przygotowania swoją pociechę! Dzięki temu zaangażuje się i z niecierpliwością będzie chciała już zrealizować nowe zabawy. Wyjaśnij jej również, że dzięki takiej zabawie spędzicie razem czas i przy okazji będziecie ćwiczyć swoje inne umiejętności.
- Stwórzcie atrakcyjną przestrzeń. Kolorowe stroje, rekwizyty czy relaksująca muzyka w tle mogą stanowić ciekawy dodatek ćwiczeń oraz wzmocnić poczucie wyczekiwania i pozytywnej niecierpliwości (tzw. “nie mogę się doczekać!”) u dziecka.
- W mindfulness ważna jest regularność, ale nie ma miejsca na rutynę. Z tego względu niech Wasze zajęcia odbywają się o stałych porach czy dniach, ale nie powtarzaj tej samej zabawy czy ćwiczeń. Zmieniaj je, modyfikuj i ubogacaj. Nie zawsze jest to łatwe, ale tu ponownie przybywają z pomocą specjalistyczne opracowania, które mają w zanadrzu wręcz niewyczerpalny zasób kreatywnych pomysłów.
- Ćwiczcie razem. Dla dziecka najatrakcyjniejszą rzeczą nie zawsze jest to co robi, ale z kim. Zabawa czy ćwiczenia w pojedynkę szybko się nudzą lub mogą być całkowicie odrzucone. Jeśli jednak maluch będzie mógł uczestniczyć w treningu uważności razem z Tobą, zdecydowanie podniesie to jego atrakcyjność!
- Im więcej tym weselej i atrakcyjniej! Czasami mindfulness będzie dla dziecka ciekawsze w grupie. Jeśli w sąsiedztwie nie macie wystarczającej liczby kolegów i koleżanek, zapisz swoją pociechę na lekcje organizowane w zewnętrznej placówce. Upewnij się, że zajęcia będzie prowadził doświadczony trener oraz zobacz na plan programowy. Często takie placówki oferują mindfulness z udziałem arteterapii, co wpływa korzystnie na nastawienie dziecka do zajęć.
Mindfulness i niechęć do ćwiczeń
A co zrobić, gdy pomimo uwzględnionych wcześniej kroków Twoja pociecha nie chce angażować się w ćwiczenia? Nie zmuszaj jej do nich. Nikt nie lubi być przymuszony do różnych czynności, zwłaszcza jeśli uchodzą one za formę zabawy. To znacząco obniży atrakcyjność i mocniej utwierdzi dziecko, że nie warto się w to angażować. Zamiast tego, ponawiaj co jakiś czas propozycje wspólnej zabawy lub zaprezentuj w obrębie wzroku dziecka jak wygląda taki trening. Może wówczas przełamie swoją niechęć i zechce dołączyć do Ciebie w czasie ćwiczeń.
Niekiedy pojawia się inny problem – musisz radzić sobie z ruchliwym dzieckiem, któremu ciężko się skupić, by w ogóle rozpocząć trening uważności. Co wtedy począć? Nie poddawać się! Zamiast organizować ćwiczenia w formie kilkunastominutowej lekcji, przemycaj je w codzienności. Na przykład podczas wspólnego sprzątania, spaceru czy nawet robienia zakupów. Jeśli jednak maluch zasługuje na miano “żywego srebra po stokroć” warto udać się do specjalisty, który określi czy żywotność dziecka wynika z jego natury czy może układu nerwowego. Przebodźcowanie, nadpobudliwość ruchowa i ADHD oprócz mindfulness będą potrzebowały jeszcze innego wsparcia i ćwiczeń, które zleci specjalista. Wówczas, dzięki kompleksowemu podejściu, będziesz mógł obserwować wszystkie skuteczne i szybkie rezultaty waszych działań.
POLECAMY
Bibliografia:
-
Jak radzić sobie z ruchliwym dzieckiem?, Wydawnictwo Forum Media.
- https://www.mindfulkids.pl/artykul/jak-zachecic-dziecko-do-mindfulness, Wydawnictwo Forum media.
- Uważność i spokój żabki, ćwiczenia uważności dla dzieci i ich rodziców, przekład Matylda Falkiewicz.
- Trening koncentracji i trening uważności dla dzieci, Workbook ćwiczenia dla dzieci i rodziców, Marta Gargas.
- Zabawa w uważność, Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, Susan Kaiser Greenland.
- Mindfulness a dzieci - rozmowa z Agnieszką Pawłowską, trenerką uważności