Czy trening uważności może być atrakcyjny dla dziecka?

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

“To jest nudne!” Jako rodzice czy opiekunowie wielokrotnie słyszeliśmy to zdanie z ust dzieci, które naturalnie są wymagającymi uczestnikami zabaw i zajęć. Pragną robić to, co je interesuje, spełnia, ciekawi i bawi. Nic dziwnego, że słysząc propozycję zajęć z treningu uważności, możemy z obawą poszukiwać entuzjazmu wśród dzieci. Czy mindfulness może być atrakcyjny dla dziecka? Tak! Trzeba tylko zadbać o odpowiednią organizację. 

Nim skupimy się na atrakcyjnej powłoce mindfulness, przypomnijmy, z czym się wiąże. Trening uważności to prosta recepta na świadome odbieranie bodźców z otoczenia, a także zatrzymanie się, aby skupić się na własnych emocjach czy odczuciach. Pomaga walczyć ze stresem, przeładowaniem i uczy dzieci radzić sobie z trudnościami dnia codziennego, co ułatwi im dojrzewanie i dorosłe życie. Szerzej omówiliśmy ten temat w poprzednim artykule Mindfulness – co to jest i jak pracować z dziećmi?

Mając już pojęcie o korzyściach wynikających z mindfulness, zobaczmy jak atrakcyjnie wprowadzić go w życie dziecka.

Trening uważności – dla wszystkich dzieci 

Czasami funkcjonuje błędne przekonanie, że mindfulness sprawdza się tylko u tych starszych i spokojniejszych dzieci. Nic bardziej mylnego. Przecież trening uważności został opracowany, aby wyciszyć i nauczyć uważnego przeżywania chwili szczególnie osoby czy dzieci mające z tym trudności. Ruchliwe, niespokojne, żądne przygód, nieśmiałe, spokojne czy wycofane – bez względu jakie jest Twoje dziecko, mindfulness jest dla każdego z nich. Należy jednak umiejętnie modelować trening uważności i dostosować jego charakter do indywidualnych potrzeb dziecka, jego wieku i osobowości. Na co zwrócić uwagę?

Atrakcyjne oblicze mindfulness

Mimo że coraz więcej mówi się o treningu uważności, zbyt mało podkreśla o jego wielowymiarowym tonie. To nie bezczynne leżenie na macie i liczenie oddechów – oczywiście takie ćwiczenie może stanowić element całego treningu, ale nie obejmuje całej choreografii. Zajęcia mogą odbywać się w domowej przestrzeni lub przenieść do pobliskiego parku, co daje spore pole do popisu pod względem kreatywności. Aby zorganizować dziecku atrakcyjny trening uważności uwzględnij kilka kroków:

 1. Zastanów się, czego potrzebuje Twoje dziecko. Twoja pociecha jest nazbyt energiczna a może przejawia introwertyczną duszę i kocha przesiadywać w swoim pokoju? Ma trudności z koncentracją czy może nie potrafi kontrolować swoich emocji lub praktycznie spożytkować swojej energii? To bardzo ważny element, gdyż na jego podstawie będziesz tworzyć stelaż dalszych ćwiczeń. 
 2. Stwórz plan. Nie wystarczy na szybko znaleźć w internecie kilka ćwiczeń z zakresu mindfulness i wykorzystać wolną chwilę. Dobre przygotowanie wymaga czasu, dlatego zobacz jakie ćwiczenia jesteś w stanie przeprowadzić w Waszych codziennych warunkach. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, skorzystaj ze specjalistycznych scenariuszy i poradników do treningu uważności, które prezentowane są w formie zabaw. W internecie na licznych stronach możesz znaleźć skrawkowe, niepełne lub nawet błędne informacje czy sugestie.  
 3. Pokaż dziecku, co przygotowałeś. Gdy plan jest już gotowy koniecznie wciągnij w przygotowania swoją pociechę! Dzięki temu zaangażuje się i z niecierpliwością będzie chciała już zrealizować nowe zabawy. Wyjaśnij jej również, że dzięki takiej zabawie spędzicie razem czas i przy okazji będziecie ćwiczyć swoje inne umiejętności. 
 4. Stwórzcie atrakcyjną przestrzeń. Kolorowe stroje, rekwizyty czy relaksująca muzyka w tle mogą stanowić ciekawy dodatek ćwiczeń oraz wzmocnić poczucie wyczekiwania i pozytywnej niecierpliwości (tzw. “nie mogę się doczekać!”) u dziecka. 
 5. W mindfulness ważna jest regularność, ale nie ma miejsca na rutynę. Z tego względu niech Wasze zajęcia odbywają się o stałych porach czy dniach, ale nie powtarzaj tej samej zabawy czy ćwiczeń. Zmieniaj je, modyfikuj i ubogacaj. Nie zawsze jest to łatwe, ale tu ponownie przybywają z pomocą specjalistyczne opracowania, które mają w zanadrzu wręcz niewyczerpalny zasób kreatywnych pomysłów. 
 6. Ćwiczcie razem. Dla dziecka najatrakcyjniejszą rzeczą nie zawsze jest to co robi, ale z kim. Zabawa czy ćwiczenia w pojedynkę szybko się nudzą lub mogą być całkowicie odrzucone. Jeśli jednak maluch będzie mógł uczestniczyć w treningu uważności razem z Tobą, zdecydowanie podniesie to jego atrakcyjność! 
 7. Im więcej tym weselej i atrakcyjniej! Czasami mindfulness będzie dla dziecka ciekawsze w grupie. Jeśli w sąsiedztwie nie macie wystarczającej liczby kolegów i koleżanek, zapisz swoją pociechę na lekcje organizowane w zewnętrznej placówce. Upewnij się, że zajęcia będzie prowadził doświadczony trener oraz zobacz na plan programowy. Często takie placówki oferują mindfulness z udziałem arteterapii, co wpływa korzystnie na nastawienie dziecka do zajęć.

Mindfulness i niechęć do ćwiczeń

A co zrobić, gdy pomimo uwzględnionych wcześniej kroków Twoja pociecha nie chce angażować się w ćwiczenia? Nie zmuszaj jej do nich. Nikt nie lubi być przymuszony do różnych czynności, zwłaszcza jeśli uchodzą one za formę zabawy. To znacząco obniży atrakcyjność i mocniej utwierdzi dziecko, że nie warto się w to angażować. Zamiast tego, ponawiaj co jakiś czas propozycje wspólnej zabawy lub zaprezentuj w obrębie wzroku dziecka jak wygląda taki trening. Może wówczas przełamie swoją niechęć i zechce dołączyć do Ciebie w czasie ćwiczeń. 

Niekiedy pojawia się inny problem – musisz radzić sobie z ruchliwym dzieckiem, któremu ciężko się skupić, by w ogóle rozpocząć trening uważności. Co wtedy począć? Nie poddawać się! Zamiast organizować ćwiczenia w formie kilkunastominutowej lekcji, przemycaj je w codzienności. Na przykład podczas wspólnego sprzątania, spaceru czy nawet robienia zakupów. Jeśli jednak maluch zasługuje na miano “żywego srebra po stokroć” warto udać się do specjalisty, który określi czy żywotność dziecka wynika z jego natury czy może układu nerwowego. Przebodźcowanie, nadpobudliwość ruchowa i ADHD oprócz mindfulness będą potrzebowały jeszcze innego wsparcia i ćwiczeń, które zleci specjalista. Wówczas, dzięki kompleksowemu podejściu, będziesz mógł obserwować wszystkie skuteczne i szybkie rezultaty waszych działań.

POLECAMY

Bibliografia: 

 1. Jak radzić sobie z ruchliwym dzieckiem?, Wydawnictwo Forum Media. 

 2. https://www.mindfulkids.pl/artykul/jak-zachecic-dziecko-do-mindfulness, Wydawnictwo Forum media. 
 3. Uważność i spokój żabki, ćwiczenia uważności dla dzieci i ich rodziców, przekład Matylda Falkiewicz.
 4. Trening koncentracji i trening uważności dla dzieci, Workbook ćwiczenia dla dzieci i rodziców, Marta Gargas. 
 5. Zabawa w uważność, Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, Susan Kaiser Greenland. 
 6. Mindfulness a dzieci - rozmowa z Agnieszką Pawłowską, trenerką uważności

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI