Jak zachęcić dziecko do mindfulness?

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Dzieci mają to do siebie, że szybko się nudzą. Powtarzane zabawy tracą na atrakcyjności, a zabawki, które kiedyś traktowały niczym skarb, w końcu trafiają w kąt. Oczywiście nie mówimy o wszystkich, ale w większości przypadków dzieci są bardzo wymagającymi odbiorcami zabaw. Jak więc zachęcić dziecko do mindfulness, które wymaga od niego skupienia i zaangażowania?

U mnie to się nie sprawdzi, Adaś jest zbyt żywy lub Hania woli aktywną zabawę, a nie ćwiczenia z oddychania – być może któreś z podobnych stwierdzeń od razu wpadło Ci do głowy po przeczytaniu tytułu artykułu. Niemniej nie przekreślaj z góry treningu uważności przed jego rozpoczęciem. To Twoje nastawienie jest najbardziej istotne w zachęcaniu dziecka do konkretnych czynności – nie tylko związanych z mindfulness. Na przykład, jeśli maluch dostrzeże, że sprzątanie nie jest Twoim ulubionym zajęciem, będziesz w trakcie porządków narzekać lub robić to z ociąganiem, jego stosunek do sprzątania swojego pokoju (lub domu w przyszłości) będzie podobny. Dzieci są świetnymi obserwatorami. Nie tylko naśladują nasze czyny, lecz także spojrzenie na świat. Nim wyrobią sobie własną opinię na jakiś temat jako osoby dojrzałe i świadome, w większej mierze będą kierować się tym, co mówimy i jak działamy. 

Jak zachęcić dziecko do mindfulness – atrakcyjna oprawa 

Czy wiesz, dlaczego wiele produktów pakowanych jest w kolorowe, radosne i odblaskowe opakowania? Marketingowcy nie tylko w ten sposób chcą zachęcić do zakupów, lecz także wpłynąć na całościowy odbiór towaru. Ten najładniej zapakowany sprawia wrażenie cenniejszego, lepszego i jest bardziej doceniany przez konsumenta. Tak działa nasza podświadomość. I mimo że powinniśmy raczej się bronić przed sztuczkami producentów (oraz nasze dzieci), możemy wykorzystać pewne metody reklamy w dobrym celu.

Zastanawiając się, jak zacząć trening uważności z dziećmi, najpierw przedstaw im po co chcesz go wprowadzić do Waszej codzienności. Nie skupiaj się na hasłach, które trafiają do Ciebie w stylu „będziesz bardziej skupiony i wyciszony”, bo dla dziecka nie jest to atrakcyjne. Zamiast tego możesz powiedzieć: w ten sposób będziemy mogli spędzić razem czas albo słyszałam, że to naprawdę fajna zabawa, dlatego od razu pomyślałam, że może Ci się spodobać. Takie podejście może zainteresować dziecko na tyle, aby zaangażowało się w pierwsze wspólne zajęcia. 

Oprócz tego zaplanuj pierwsze zajęcia, dostosowując je do osobowości dziecka. Jeśli Twoja pociecha jest bardzo żywotna, a Ty na pierwsze ćwiczenie wybierzesz zabawę w „bezruch” czy „leżenie”, dziecko szybko się zniechęci. Pozwól, aby Twoja pociecha rozsmakowała się w zabawie, dostrzegła w niej pozytywy, a dopiero w późniejszych etapach wprowadzaj ćwiczenia bardziej wymagające. Pamiętaj, że mindfulness ma bardzo szerokie pole działania: ćwiczy pamięć u dzieci, pomaga w regulacji snu, ale też pobudza ich kreatywność, pomysłowość i przede wszystkim buduje pewność siebie. Każda sfera opiera się na innego rodzaju ćwiczeniu lub wymaga ono jakiejś modyfikacji. 

Inną zasadą, która pomoże Ci uatrakcyjnić trening uważności, jest tworzenie oryginalnej przestrzeni i rekwizytów. Możecie do udziału w zajęciach ubierać specjalne stroje, które wcześniej razem przygotowaliście lub korzystać z gier, które sami stworzyliście. 

W innym przypadku, aby zachęcić dziecko do mindfulness, warto je zapisać na zajęcia grupowe, gdzie będzie miało kontakt z rówieśnikami w swoim wieku. Widząc, że nowi koledzy i koleżanki też angażują się w trening uważności, Twoja pociecha może poczuć większą mobilizację i chęć do przychodzenia na zajęcia. Wybierz jednak ośrodek, który w swojej kadrze ma doświadczonych specjalistów trenerów mindfulness, którzy potrafią kreatywnie przedstawić ćwiczenia w formie świetnej zabawy. Niestety pojawia się coraz więcej placówek oferujących trening uważności, nie mając do tego odpowiedniego przygotowania i zaplecza edukacyjnego, co ostatecznie może wpłynąć zniechęcająco na Twoje dziecko – zajęcia będą schematyczne lub przebiegać w nieodpowiedniej atmosferze.

Jak przekonać dziecko do mindfulnless?

A co, gdy mimo Twoich starań dziecko nie chce uczestniczyć w treningu uważności? Nie zmuszaj go na siłę i nie mów, że to „dla jego dobra”. To tylko pogłębi niechęć i może na zawsze zamknąć furtkę do jego motywacji w tym kierunku. Czasami warto odpuścić i poczekać na dogodniejszy moment. Być może malec potrzebuje czasu, aby oswoić się z myślą o jakichś nowych aktywnościach. Nie lubi nowości i woli angażować się w rzeczy dobrze mu znane. To nic złego. Zaakceptuj to i obserwuj, kiedy nadarzy się dogodna okazja do ponownej zachęty. Czy to wszystko? Nie.

Mindfulness na ekspozycji 

Czasami dzieci nie lubią nowości, bo się ich obawiają lub nie są co do nich przekonane. Tak jest w każdej dziedzinie życia. W przypadku rozszerzania diety można zauważyć, że malec nie chce jeść określonych warzyw lub owoców, nawet ich nie próbując. Aby zachęcić go do spróbowania, należy zostawić odrzucony produkt w zasięgu jego wzroku. Może to wymagać czasu, jednak prędzej czy później dziecko przechodząc po raz setny obok nielubianych pomarańczy – dla przykładu – w końcu po nie sięgnie i spróbuje. Tak samo jest z treningiem uważności. Jeśli pociecha nie chce propagować mindfulness z Tobą, zaplanuj ćwiczenia w pojedynkę, ale tak, aby dziecko mogło Cię obserwować. Regularny grafik, pozytywne nastawienie i podkreślanie atutów mindfulness w fazie stałej ekspozycji może w końcu przekonać je do ćwiczenia razem z Tobą.

POLECAMY

Bibliografia: 

  1. Medytacja dla dzieci – czy warto ją ćwiczyć?, Wydawnictwo Forum Media.
  2. Trening koncentracji i trening uważności dla dzieci, Workbook ćwiczenia dla dzieci i rodziców, Marta Gargas. 
  3. Programy nauczania uważności dla dzieci i młodzieży – z perspektywy szkolnictwa polskiego, Anna Dębska, Barbara Jacennik.
  4. „Kraina Uważności” w rozwoju dziecka, Małgorzata Siemież.
  5. Psychoedukacja dzieci i młodzieży w oparciu o trening uważności. Kształcenie odporności emocjonalnej, Eryk Ołtarzewski.

 

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI