Jak radzić sobie z ruchliwym dzieckiem?

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Usiądź, słuchaj, poczekaj, skup się – to częste prośby, jakie padają w stronę dzieci nadpobudliwych ruchowo. Nic dziwnego. Te „żywe srebra” nie są w stanie usiedzieć w miejscu ani skupić się dłużej na jednym zadaniu, co może przysparzać im problemów w szkole i w dorosłym życiu. Zapewne jako rodzic zastanawiasz się, jak radzić sobie z ruchliwym dzieckiem i zawalczyć o jego uwagę. Z pomocą może przyjść mindfulness, które włączone od wczesnych lat, przynosi niesamowite rezultaty.

Ruchliwe dziecko i związane z tym problemy

Bardzo ruchliwy 2-latek dla wielu osób nie jest niczym szczególnym. Otoczenie z przymrużeniem oka patrzy na takiego malucha i często kwituje to hasłem: To dziecko, musi się wyszaleć, naturalne, że jest żywe. Jednak bardzo ruchliwy 4-latek, może budzić już więcej kontrowersji. Dlaczego? Wydawać by się mogło, że podejście tkwi w zakorzenionych i mimowolnie przekazywanych nam wzorcach wychowawczych. Kilkulatek ma znacznie większą świadomość otaczającego je świata i otoczenia, dlatego oczekuje się, że będzie dostosowywać się do panujących w nich zasadach – a jedną z nich jest spokój. 

Jako rodzic musisz zatem zmagać się z wielowątkowymi trudnościami. Dzieci to nie zegary, które można zaprogramować, czy odpowiednio ustawić. Nie dostosują się do pewnych wymagań, “bo tak wypada”. Oprócz niezwykłej żywotności pociechy dochodzi jej brak koncentracji, trudność z dokończeniem zadania lub problemy z komunikowaniem swoich potrzeb lub uczuć. Bywa niekiedy tak, że opóźniona mowa wynika z nadpobudliwości, gdyż dziecko nie jest w stanie w pełni skupić się na przetwarzaniu bodźców, słów czy samej nauce. Oczywiste jest, że za wszelką cenę pragniesz pomóc swojemu dziecku się wyciszyć i „uspokoić”, ale nie zawsze wiesz jak. Być może mindfulness, to coś, czego jeszcze nie próbowałeś.

Trening uważności i ruchliwy 5-latek

Bez względu na to czy Twoje dzie...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI