Spacer po lesie dla dzieci – wykorzystaj ten czas jak najlepiej!

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Obcowanie z naturą niezwykle korzystnie wpływa na rozwój dziecka i kształtowanie się jego emocjonalnej struktury. Często jednak otaczają nas betonowe widoki, które z naturą nie ma nic wspólnego. Aby znacząco odmienić krajobraz, warto zaplanować wycieczkę po zielonej przestrzeni. Spacer po lesie dla dzieci może być nie tylko rozwijający, lecz także wiązać się ze świetną zabawą i doświadczeniem. Jak zaplanować spacer, aby nie był monotonny, a atrakcyjny dla Waszej rodziny?

Spacer po lesie dla dzieci – po co, dlaczego i kiedy? 

Leśne spacery nie zawsze mogą kojarzyć nam się z czymś przyjemnym – zwłaszcza jeśli jesteśmy zwolennikami miasta, równych chodników i szybkiego przemieszczania się. Dla niektórych las wiąże się z trudnymi wędrówkami oraz licznymi owadami, które potrafią uprzykrzyć życie. Nasze preferencje i upodobania nie powinny jednak wpływać na rzeczywisty odbiór i dostrzeganie piękna przyrody, która niezmiennie drzemie w ścianach lasu. Wpływ natury na dziecko i jego rozwój jest bardzo ważny, dlatego warto zabierać swoją pociechę na regularne spacery do lasu.

Spacery w lesie i oddziaływanie przyrody 

Może się to wydawać banalne, ale coś tak łatwego do zrealizowania i prostego jak spacer po lesie może rozwinie inteligencję naszego dziecka. Jak to możliwe? Las jest niezwykle zróżnicowaną przestrzenią, która może pochwalić się rozmaitym drzewostanem, podłożem, zwierzyną i obliczem uzależnionym od pory roku. To sprawia, że dziecko skupia się na nowych szczegółach, zapamiętuje je i wyostrza zmysły. W ten naturalny sposób tworzą się nowe połączenia neuronowe, co może korzystnie wpływać na poziom inteligencji dziecka oraz umiejętność logicznego myślenia. 

Oprócz tego spacer w lesie sprzyja wyciszeniu. Każdego dnia dzieci są narażone na przebodźcowanie – ma na to wpływ hałas otoczenia/miasta, urządzenia elektroniczne itd. – co szczególnie jest destrukcyjne w przypadku dzieci z nadaktywnością psychoruchową oraz spektrum autyzmu (lub autyzmem). Ponadto las to idealne miejsce na praktykowanie treningu uważności, który niweluje problemy z koncentracją u dzieci i sprzyja ich relaksacji. Dodatkowo możemy mieć pewność, że spacery w lesie sprzyjają odporności i zdrowiu pociechy, zaopatrując ją w czyste powietrze i gwarantują aktywność fizyczną. 

Leśne spacery to również skuteczne sposoby na stres dla dzieci. Bez względu czy Twoja pociecha uczęszcza do przedszkola, czy szkoły jest narażona na ciągły stres i napięcie, a sen czy zwykły odpoczynek nie obniżą dostatecznie jego poziomu. Zielone otoczenie i klimat lasu mogą wspierać redukcję stresu i tym samym zapobiegać lękom czy depresji na późniejszych etapach rozwoju. 

Lasoterapia (czyli wędrówka po lesie i obcowanie z leśną przyrodą) pomoże również walczyć z bezsennością malucha. Higiena snu ma ogromny wpływ na jego rozwój i nastrój, a zapachy, olejki eteryczne i bogactwo tlenu w leśnym powietrzu wspierają regulację cyklu dobowego. To tylko niektóre z zalet obcowania z lasem, jednak skupmy się na tym, jak uatrakcyjnić „zwykłą” wędrówkę po zielonej przestrzeni. 

Leśny spacer i jego oblicza

Spacer nie musi być nudny i wiązać się tylko z podążaniem główną ścieżką. Uwzględniając temperament i charakter swojej pociechy, dostosuj możliwe zabawy i aktywności, które możecie zrealizować w leśnym klimacie. Przedstawiamy dla inspiracji kilka swoich propozycji: 

 1. Poszukiwanie tropów. Podczas wędrówki możecie skupiać się na śladach zwierząt i odgadywać, do jakiego gatunku należą. To nie tylko urozmaici trasę, lecz także pogłębi wiedzę pociechy na temat leśnych mieszkańców. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa – nie zapuszczajcie się na zamknięte ścieżki i nie poszukujcie „niebezpiecznych zwierząt”. Bywa tak, że niektóre trasy są okresowo zamykane przez leśników na okres godowy zwierząt lub ich regularną migrację. Jeśli jednak podczas wędrówki natkniecie się na ślady dzika (lub innego groźnego zwierza), postarajcie się zmienić trasę. Wyjaśnij dziecku, dlaczego jest to istotne i jak w razie czego ma się zachować w przypadku bliskiego kontaktu z takim stworzeniem. To ugruntuje jego instynkt samozachowawczy i nauczy, jak dbać o bezpieczeństwo. 
 2. Stwórzcie ścieżkę sensoryczną! Terapia SI nie musi odbywać się w domu czy w gabinecie terapeutycznym. Możecie ją stworzyć z darów natury podczas przechadzki. Wykorzystajcie szyszki, mech i gałązki, które pozwolą na stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej ścieżki sensorycznej!
 3. Piknik. Wspólny posiłek kończący spacer może być jego idealnym uwieńczeniem. To moment wytchnienia i przyjemności, która stanie się zachętą do powtórzenia spaceru po lesie. 

Nie zapominaj, że wspólny leśny spacer może zacieśnić Wasze relacje i więzi. Spokojny klimat lasu i harmonijna wędrówka sprzyja rozmowie i opowiadaniu o swoich uczuciach czy emocjach, co jest niezwykle istotne w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym dla dziecka, które uczy się rozumieć swoje odczucia i je nazywać. Swobodna i przyjacielska atmosfera będzie wspierać zwierzenia pociechy i przekazanie swoich myśli. Podczas innych aktywności nie zawsze jest taka możliwość, dlatego spacery w lesie mogą być Waszym indywidualnym miejscem szczerych rozmów i rozważań. 

Pamiętaj, aby podczas przebywania i spacerowania po lesie przestrzegać miejscowych zasad i regulaminów, a także uczyć dziecko, że to człowiek jest gościem w „leśnych murach”, więc nie powinien ingerować w jego obrębach i śmiecić. To nie tylko sprzyja kształtowaniu wzorców społecznych, lecz także uwrażliwia dziecko na przyrodnicze otoczenie i jego docenianie. Rozwija się empatia i szereg innych uczuć, które przełożą się na kształtowanie osobowości naszej pociechy.   

POLECAMY

Spacer do lasu – przedszkole i szkoła 

Niejednokrotnie przedmiotem programu nauczania dzieci są regularne wypady do lasu. Podczas takich wędrówek dzieci nabywają wiedzę o otaczającym je świecie, przyrodzie i uczą się dostrzegać zachodzące w niej zmiany. Dodatkowo jest to świetny plener dla nauczycieli, którzy mogą edukować uczniów na temat ekologii. Jak zrobić to praktycznie i ciekawie opisywaliśmy w artykule bliźniaczego portalu: Ekologia dla dzieci w pigułce – jak uświadamiać i edukować?

Spacer po lesie może być także alternatywą dla tradycyjnej lekcji przyrody/biologii w klasie. Zamiast uczyć się nazw drzew i zwierząt z podręcznika, dzieci mogą je rozpoznawać na żywo, co znacznie zwiększy ich potencjał pamięciowy i sprawi, że zajęcia dostatecznie je zainteresują. Ale to nie wszystko. Joga w przedszkolu jest coraz popularniejszym elementem lekcji i zabaw, które mają aktywizować dzieci i wspierać ich motorykę, rozwój fizyczny i samodoskonalenie na różnych płaszczyznach. Przedszkolny spacer po lesie można zatem połączyć z lekcjami jogi, co może zwiększyć jej potencjał i pokazać dzieciom, że las to miejsce, w którym można różnorodnie spędzać czas. 

Widzimy zatem, że ten „zwykły” spacer po lesie niesie za sobą nieograniczoną ilość zalet, dlatego jeśli nawet jesteśmy pasjonatami miasta lub wolimy przestrzenie parkowe, nie zapominajmy, że las ma w sobie szczególny i niepowtarzalny klimat, który pozwoli naszemu dziecku zwiększyć swój całościowy potencjał.

Bibliografia: 

 1. Mindfulness w przedszkolu – jak urozmaicić zajęcia z dziećmi? mindfulkid.
 2. LASY DLA DZIECI, Przewodnik, Hanna Będkowska. 
 3. Propozycja scenariusza lekcji EkoEksperymentarium - POZNAJ LAS, Graj i ratuj świat naprawdę.
 4. Spacer edukacyjny dla dzieci | Lepiej TAURON.
 5. Cokolwiek cię dręczy, idź do lasu, Jolanta Chyłkiewicz, Newsweek 
 6. Kalendarz z Lasu i inne niebanalne pomysły dla dzieci na spacer po lesie! Klaudyna Turczyńska. 
 7. Lasoterapia z dziećmi / Agata Preuss, Dorota Zaniewska. – Wydanie I. – BielskoBiała, Wydawnictwo Dragon.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI