Jakie są skuteczne sposoby na stres dla dzieci?

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Stres potrafi dopaść dosłownie każdego. Niestety najbardziej podatne na jego oddziaływanie są dzieci, które nie znają jeszcze metod radzenia sobie ze stresem, a ich odporność emocjonalna jest dopiero w fazie rozwojowej. Czy można im zatem pomóc w stresujących sytuacjach? Jak najbardziej! Oto pomocne sposoby na stres dla dzieci, które pomogą przezwyciężyć Wam trudne chwile.

 

Domowe sposoby na stres u dziecka

Niestety nie wynaleziono jeszcze cudownego syropu na stres dla dzieci, który pozbywałby się negatywnych emocji niczym kaszlu. Jednak skutecznym i zapobiegawczym „antybiotykiem” możesz być Ty. Relacja dziecko-rodzic potrafi zdziałać cuda, a jeśli dodamy do tego metody terapeutyczne mindfulness, możemy spodziewać się szybkich i długotrwałych efektów.

Ponieważ stres dla dzieci bywa katastrofalny w skutkach – może zaburzać sen, wywołać zaniżone poczucie własnej wartości i wpływać na relacje z otoczeniem – należy działać szybko i nie czekać, aż złe chwile miną. Konieczna jest zatem czujność i wnikliwa obserwacja pociechy, u której stres może nie przejawiać się bezpośrednio w zmianach zachowania, a objawach somatycznych.

Sposoby na stres dla dzieci

Wsłuchaj się w problem – dzieci nie zawsze są skłonne do zwierzeń, ale poprzez umiejętnie prowadzoną rozmowę, potrafią z ulgą opowiedzieć to, co leży im na sercu. Unikaj zatem bezpośrednich pytań: Co Ci jest? No powiedz, co się stało? To automatycznie może wywołać dodatkowy stres i niechęć do rozmowy. Zamiast tego zadbaj o swobodną atmosferę i cierpliwie słuchaj, co opowiada Twoja pociecha. Być może pomiędzy opowieściami o tym, jak rysowała słonia na zajęciach przedszkolnych, a później układała klocki, wyłapiesz informację, która może być wskazówką na temat źródła stresu. Wówczas można skuteczniej przystąpić do eliminacji tego czynnika.

Zapewniaj o swoich uczuciach – mimo że pokazujesz dziecku na każdym kroku, że je kochasz, nie zapomnij o tym mówić. W okresie, gdy dziecko jest pod wpływem silnego stresu, każde „kocham cię” będzie dla niego niczym zastrzyk radości, dlatego mów to jak najczęściej. Oprócz tego zapewnij pociechę, że jej osobiste odczucia wynikające ze stresu, są naturalne, ale musi nauczyć się je kontrolować. Aby mogło to robić, koniecznie musi je dokładnie poznać i zidentyfikować. Jak można mu w tym pomóc? Z odsieczą antystresową ruszają Bajki o emocjach! Ułatwiają one dziecku zrozumienie własnych potrzeb i zaznajamiają je ze skutkami przejawiania każdej z emocji. Dzięki temu w przypływie złości czy napadach smutku pociecha będzie mogła świadomie rozpocząć trening kontroli nad emocjami i je uporządkować.  

Bądź na wyciągnięcie ręki – dorosłe życie wiąże się z ciągłym brakiem czasu i masą obowiązków, ale koniecznej zapewnij swoje dziecko, że zawsze będziesz obok niego, gdy będzie tego potrzebować. Dzieci widząc, jak mama odkłada na bok swoje zajęcia i z uwagą je wysłuchuje, czują się bezpiecznie, a to wpływa kojąco na cały stan emocjonalny dziecka. Nie przegap zatem momentu, gdy Twoje dziecko chce o czymś porozmawiać i postaraj się, aby hasła „zaraz”, „jak skończę”, zamieniły się na „teraz”, „już do ciebie idę”.

Motywuj – zacznijmy od tego, że powiedzenie „płacz tu nic nie da, musisz zacząć działać” nie jest motywujące. Niestety niekiedy mimowolnie może nam ono przyjść na myśl jako forma dopingu. Zamiast tego pozwól dziecku się wyżalić, wypłakać, a następnie zaproponuj, jak Twoim zdaniem można rozwiązać stresogenny problem. Nie wahaj się też opowiedzieć o swoich odczuciach i jak radzisz sobie ze stresem. Dla dziecka jesteś autorytetem, ale niekiedy wręcz nadczłowiekiem, który radzi sobie ze wszystkim i rozwiązuje każdą sytuację. Gdy zobaczy, że dotykają Cię podobne problemy, może zrozumieć, że nie ma w jego odczuciach nic złego i doda mu to otuchy. Każdy ma lepsze i gorsze chwile, ale ważne jest, by się nie poddawać podczas sytuacji kryzysowych. 

Dziecko a odpoczynek – dobrym działaniem antystresowym jest zadbanie o relaks i odpowiednią dozę odpoczynku. Niekiedy wymaga to przeorganizowania domowego harmonogramu. Zamiast po pracy skupić się na wspólnym odrabianiu lekcji czy szykowaniu obiadu, zróbcie z dzieckiem coś, co Was zrelaksuje – kino, park lub wycieczka to dobre alternatywy i odskocznia od stresującej rzeczywistości. 

Sposoby na stres dzieci to tak naprawdę zbiór kreatywnych i wymagających indywidualnego dostosowania metod komunikacji. Znalezienie tej idealnej formy może zająć trochę czasu, ale w końcu poszukiwania zostaną zakończone sukcesem. Nie zniechęcaj się zatem, widząc, że część z pomysłów „nie wypaliła”. Jeśli jednak jako rodzic nie jesteś pewny, w którą stronę zintensyfikować swoje działania, możesz skorzystać jeszcze z innej opcji.

POLECAMY

Sposoby na stres u dziecka – pomoc specjalisty

Czasami domowe sposoby na stres u dzieci nie przynoszą rezultatów, a poziom stresu u dziecka pozostaje bez zmian lub co gorsza – zwiększa się. Co wtedy zrobić? Skorzystaj z pomocy specjalisty psychologa lub pedagoga. Oczywiście nie oznacza to, że nie podołałeś zadaniu jako rodzic. Sam fakt, że szukasz, jak najlepszej pomocy dla dziecka świadczy o tym, jakim wspaniałym opiekunem jesteś.

Jednak psycholog czy pedagog to lekarze specjalizujący się w trudnych przypadkach, których w swoim życiu zawodowym widzieli bardzo wiele. Doświadczenie, a także wiedza pomoże im opracować skuteczny plan działania  i z chęcią podzielą się z Tobą wszelkimi sposobami. Będziesz mieć też ułatwione zadanie, aby odnaleźć najbardziej skuteczny sposób na stres u dziecka, lub przygotujesz się na inne sytuacje, w których dziecko szczególnie będzie potrzebować Twojej pomocy.

Bibliografia:

  1. Dziecko a odpoczynek – przerwa dla najmłodszych, Wydawnictwo Forum Media.
  2. Przejawy różnych form stresu u dzieci szkolnych i przedszkolnych, Lidia Chylewska – Barakat.
  3. "Dziecięcy stres" - Jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem?  Na podstawie artykułu: Justyny Kobyra - psychologa dziecięcego.
  4.  Jak rozmawiać o stresie z dziećmi i jak sobie z nim radzić - ćwiczenia na każdy czas, Urszula Janota, Jadwiga Lesik.
  5. Trening uważności z dzieckiem - o co w nim chodzi? Wydawnictwo Forum Media.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI