Dziecko a odpoczynek – przerwa dla najmłodszych

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Dziecko a odpoczynek to temat warty uwagi. Drzemka regeneracyjna to przecież istotny element codzienności dzieci – szczególnie tych najmłodszych. Jednak nie każdy maluch wykazuje zainteresowanie leżakowaniem w przedszkolu, a namówienie pełnego energii i pomysłów starszaka do popołudniowej drzemki w domu to nie lada wyczyn dla rodziców. Czy można zatem zapewnić relaks dziecku w innej formie? Zobacz, jak za pomocą sprawdzonych technik mindfulness możesz zorganizować odpoczynek swojemu dziecku.

Spis treści:

  1. Magiczne działanie relaksu – Dlaczego odpoczynek jest taki ważny.
  2. Dlaczego odpoczynek jest taki ważny?
  3. Jak pomóc naszym dzieciom w odpoczynku? – wskazówki dla rodziców.
  4. Jak dbać o dziecięcy odpoczynek? – 3 ćwiczenia uważności.

 

MAGICZNE DZIAŁANIE RELAKSU – DLACZEGO ODPOCZYNEK JEST TAKI WAŻNY?

 

Odkrywanie świata w pierwszych latach życia to najpiękniejsze doświadczenie, które otwiera przed młodym pokoleniem kolejne możliwości. Jednak, jak każda istota żywa na naszej pięknej planecie i my ludzie potrzebujemy resetu w postaci odpoczynku, snu i wyciszeniaJ. Dlaczego odpoczynek w ciągu dnia jest taki ważny dla Twojego dziecka? Z pewnością większość rodziców szybko odpowie, że w czasie snu maluch rośnie. I oczywiście jest to prawda, bo to właśnie podczas snu organy małego człowieka rozwijają się, mięśnie się regenerują, mózg porządkuje wszystkie zdobyte informacje, a hormon wzrostu ,,budzi’’ się do życia. Dzieje się to już podczas płytkiego snu. Co więcej?

 

 

JAK POMÓC NASZYM DZIECIOM W ODPOCZYNKU? – WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

 

POLECAMY

Wbrew pozorom nicnierobienie nie jest wcale takie proste – szczególnie jeśli mowa o rozbrykanych maluchach, które ani myślą dać się namówić na kilkunastominutową drzemkę w ciągu dnia. Wielu rodziców doświadcza niemałych problemów z ułożeniem dziecka do łóżka wieczorową porą, a co dopiero w dzień, gdy słońce za oknem zachęca do zabaw, a w głowie aż roi się od nowych pomysłów. Pomimo tego, pamiętaj, że choć popołudniowy relaks u dzieci to bardzo indywidualna kwestia, to nie powinniśmy rezygnować z tego rytuału tylko dlatego, że dziecko ,,nie pali się’’ do odpoczynku. Co zatem robić, gdy potomek nie chce spać? Czy sen to jedyna forma regeneracji sił, wyciszenia i odprężenia? Oczywiście, że nie! Wykaż się sprytem i kreatywnością – wybierz inne, równie wartościowe formy odpoczynku.

Słyszałeś kiedyś o hiszpańskiej sjeście? Wbrew opiniom wielu Europejczyków, sjesta nie jest jedynie rytuałem związanym z krótką drzemką po obfitym obiedzie. Oczywiście dorośli z przyjemnością zapadają w krótki sen, aby zwiększyć swoją produktywność w pozostałej części dnia. Jednak w przypadku dzieci – szczególnie tych starszych, sytuacja wcale nie jest taka prosta. Sposób spędzania tego czasu jest wieloraki. Jednak wszystkich entuzjastów popołudniowej sjesty łączy jedno – czas tylko dla siebie.

I właśnie na tym powinieneś się skupić, planując odpoczynek w ciągu dnia dla swojego dziecka. To moment, w którym liczy się to, co tu i teraz. To czas, w którym warto skupić się na swoim oddechu i docenić piękno chwili obecnej. To dążenie do spokoju, poczucia lekkości, ulgi i postoju. Dokładnie tak, bo odpoczynek w ciągu dnia to jak wciśnięcie pauzy na pędzącej taśmie życia. Aż trudno nie przyrównać odpoczynku do medytacji mindfulness prawda? Istnieje niezliczona ilość ćwiczeń uważności, które stanowią doskonałą wręcz formę odpoczynku dla dzieci w różnym wieku. Jeśli więc tradycyjna drzemka regeneracyjna u przedszkolaka się nie sprawdza lub kilkulatek po prostu wyrósł już z leżakowania w ciągu dnia, spróbuj zrelaksować go za pomocą sprawdzonych technik mindfulness dla dzieci.

 

JAK DBAĆ O DZIECIĘCY ODPOCZYNEK – 3 ĆWICZENIA UWAŻNOŚCI

Piżamka, ulubiona przytulanka, zaciemniane okna i kołysanka w tle. Te sprytne sposoby sprawdzają się w pierwszych latach życia, ale energiczny przedszkolak, a tym bardziej uczeń nie nabierze się na te rodzicielskie numery :) Starszym dzieciom sen kojarzy się z nudnym rytuałem i stratą czasu. Na szczęście, żeby odpocząć dziecko wcale nie musi leżeć w łóżku. Nie musi też zaciskać mocno powiek z nadzieją, że sen pojawi się, pomimo że spać się nie chce.

Obserwacja zachodzących w ciele zjawisk (np. oddechu) lub zjawisk pojawiających się w otoczeniu może być równie odprężająca i wyciszająca dla dziecka, a jednocześnie ciekawa. Na miękkim dywanie, podłodze, wygodnej dużej pufie lub na łonie natury. Wybieraj miejsca, w których dziecko czuje się bezpiecznie i przede wszystkim, jest mu wygodnie. Wykorzystaj zaproponowane przez nas ćwiczenia i ciesz się chwilą odprężenia u boku swojego dziecka.

 

ĆWICZENIE UWAŻNOŚCI NR 1 – WYMARZONE MIEJSCE NA ZIEMI

 

Wizualizacja to świetna metoda odprężenia, wyciszenia i odcięcia się od spraw codziennych. Nie zawsze możemy być w wymarzonym miejscu. Czasem ogranicza nas pogoda, a czasem obowiązki do wykonania. Dzięki wizualizacji dziecko może odwiedzić w myślach dowolne miejsce na ziemi i być jego częścią. To jego świat, do którego może wracać wielokrotnie. Kraina, w której szczęście jest wyczuwalne, a mały człowiek czuje się bezpiecznie. Czy to będzie ogród w domu ukochanych dziadków, a może tajemniczy las pełen magicznych stworzeń? Wyobraźnia dzieci nie ma granic, dlatego z pewnością z tych myśli powstanie cudowny świat relaksu. Jak zacząć i zachęcić dziecko do ćwiczenia?

Usiądźcie na podłodze (przy ścianie) lub na ziemi na świeżym powietrzu (blisko drzewa). Połóżcie się na plecach, następnie wyciągnijcie nogi do góry, opierając się o ścianę lub drzewo. Przyda się też poduszka pod głowę i kocyk – będzie bardziej miło i przytulnie. Teraz czas na odpoczynek ciała i umysłu. Zapomnijcie o zmartwieniach i lekcjach do zrobienia. Pora wyruszyć do innego świata.

 

ĆWICZENIE UWAŻNOŚCI NR 2 – ,,ŻYWA’’ PODUSZKA

 

Obserwacja oddechu to proste, a zarazem bardzo wartościowe ćwiczenie. Jest to podstawowa technika mindfulness, dzięki której dążymy do świadomości własnego ciała i oddechu. To doskonała metoda na odpoczynek, zminimalizowanie napięcia i wyciszenie. Jednak, aby nie kojarzyła się dziecku z czymś nudnym, to warto zadbać o atrakcyjny bonus w postaci poduszki lub ulubionego miśka. Połóżcie się na plecach. Wybrany przedmiot należy umieścić na klatce piersiowej. Jakie zadanie do wykonania przed Wami? Oddychanie i obserwacja. Skupienie myśli na tym, co tu i teraz. Na wdechu, z jednoczesną obserwacją, jak powietrze wypełnia płuca i ,,wypycha’’ poduszkę ku górze oraz na wydechu, podczas którego ciało się rozluźnia, a przedmiot ze spokojem opada. Obserwacja ma być przyjemna, a oddech naturalny. Nic nie zmieniamy i nic nie robimy na siłę.

 

ĆWICZENIE UWAŻNOŚCI NR 3 – PRZYTUL SIĘ! POCZUJ! KOCHAJ!

Przyjemne emocje są niczym cenny pokarm dla ciała i duszy. To właśnie miłość i poczucie bliskości innej osoby sprawiają, że czujemy się bezpieczni i pewni siebie – szczególnie w pierwszych latach życia. Dzieci rosną, a my dorośli coraz częściej zapominamy, że tulenie i głaskanie jest ważną częścią relacji. Przytul dziecko tak, aby jego ucho było blisko Twojego serca. Poproś, aby wsłuchał się w bicie Twojego serca i skupił się na nim. Powiedz dziecku, że jest bezpieczne i kochane. Powiedz, żeby zapomniał o wszystkim, co się dzisiaj wydarzyło w szkole, w przedszkolu, na podwórku i w domu przy obiedzie. Jesteście tylko Wy i bicie Waszych serc. Po kilku minutach odwróćcie rolę.

 

ZAKOŃCZENIE

Odpoczynek jest niesamowicie ważny w życiu każdego z nas, ale jednocześnie coraz trudniej go doświadczać. Spójrzmy na otaczający nas świat, gdzie multitasking staje się motywem przewodnim ludzkich działań. Już od najmłodszych lat dzieci uczone są wielozadaniowości. Atakowane wciąż nowymi bodźcami coraz rzadziej mają czas na zatrzymanie się i doświadczanie chwili obecnej. Zarówno małe stópki, jak i te nieco większe, które z chęcią, choć i niepewnością pokonują kolejne ścieżki na ziemi, potrzebują odpoczynku i spokoju. Ciekawe ćwiczenia uważności to ogromne wsparcie dla każdego dziecka. Odpoczynek z metodami mindfulness będzie niezapomnianym doświadczeniem dla każdego z Was.

 

Źródła:

  1. D. Penman, M. Williams, ,,Mindfulness. Trening uważności’’, Edgard, 2014.
  2. C. P. Roman, J.R. Albertson-Wren, ,,Mindfulness dla dzieci. Poczuj radość, spokój i kontrolę’’, SENSUS, 2020.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI