Sposoby na nudę dla dzieci – zaproś je do świata mindfulness!

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Czy Twoje dzieci często skarżą się na nudę? W dobie cyfrowej, gdzie smartfony i tablety są pierwszym, intuicyjnym wyborem w odpowiedzi na dziecięcą nudę, warto zastanowić się nad bardziej kreatywnymi i wartościowymi sposobami na spędzanie czasu z dziećmi… 

Co, jeśli istnieje metoda, która nie tylko zajmie uwagę naszych pociech, lecz także przyniesie wiele korzyści dla całej rodziny? Odkryj moc mindfulness! To praktyka, która szturmem zdobywa serca rodziców, opiekunów i dzieci.

Sposoby na nudę dla jednej osoby 

Uważność pozwala zanurzyć się w chwili obecnej, dostrzegać piękno otaczającego świata, lepiej rozumieć siebie, a przede wszystkim jest doskonałym sposobem na nudę! Dodatkowo, praktyki mindfulness uczą cierpliwości, pomagają w rozwoju empatii i sprzyjają lepszemu zrozumieniu innych ludzi. Wspólne ćwiczenia rodziców z dziećmi w ramach mindfulness mogą stać się doskonałym sposobem na pogłębienie wzajemnych relacji, promując jednocześnie zdrowe nawyki na przyszłość. Zatem kiedy następnym razem usłyszysz hasło” Nudzę się!” to będzie to ten idealny moment do zaproszenia swoich dzieci do świata mindfulness.  

Bez względu na to, czy szukasz sposobów na nudę w domu dla swojej 9-latki, czy 11 latka w tym artykule na pewno znajdziesz odpowiednią propozycję zabawy. 

Sposoby na nudę dla dziecka/dzieci w domu 

„W czasie deszczu dzieci się nudzą” – te słowa z utworu kabaretu Starszych Panów są równie prawdziwe dziś, jak były kilka dekad temu. Choć technologia przyniosła wiele atrakcyjnych rozrywek dla najmłodszych, istnieje pewna uniwersalna prawda o dzieciach: bez względu na epokę czy otoczenie, nudzą się, gdy nie mają czegoś ciekawego do roboty. Zwłaszcza w domu, gdy za oknem szaleje deszcz, a tradycyjne formy rozrywki na świeżym powietrzu stają się niemożliwe. Jak więc efektywnie i wartościowo wypełnić ten czas? Oto kilka sprawdzonych propozycji ze świata mindfulness które nie tylko zapewnią dzieciom rozrywkę, lecz także pomogą w rozwoju ich kreatywności, pamięci i koncentracji. 

Sposoby na nudę z dziećmi. Wizualizacja 

Wizualizacja to potężne narzędzie w praktyce mindfulness dla dzieci. Pomaga kształtować ich zdolność skupienia, rozwija wyobraźnię i uczy radzenia sobie z emocjami. Dzieci naturalnie posiadają bujną wyobraźnię, co sprawia, że wizualizacja jest dla nich łatwa i przyjemna. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ćwiczeń wizualizacyjnych w praktyce mindfulness dla dzieci: 

 • Ćwiczenie „Pająk na dłoni” 

Poproś dziecko, aby wyobraziło sobie małego, przyjaznego pająka, który delikatnie chodzi po jego dłoni. Można wspomnieć, że pająk jest lekki i miękki, jego kroki są ledwo wyczuwalne. Opisz, jak pająk powoli przemieszcza się od kciuka do małego palca, przekracza mostek na drugą dłoń i kontynuuje swoją wędrówkę. 

 • „Bezpieczne miejsce” 

Poproś dziecko, aby zamknęło oczy i wyobraziło sobie miejsce, w którym czuje się całkowicie bezpieczne i spokojne. Może to być prawdziwe miejsce, które zna lub całkowicie wymyślone. Ważne, aby szczegółowo opisywało jakie widzi tam kolory, dźwięki, zapachy? Jakie uczucia towarzyszą myśli o tym miejscu? Po kilku minutach poproś dziecko, aby powoli wróciło myślami do rzeczywistości i podzieliło się swoimi wrażeniami. 

 • „Podróż balonem” 

Poproś dziecko, aby wyobraziło sobie, że siedzi w balonie na gorące powietrze, unoszącym się nad pięknym krajobrazem. Może obserwować różne miejsca, przez które przelatuje: góry, lasy, jeziora. Jakie dźwięki i zapachy towarzyszą tej podróży? Po kilku minutach balon powoli ląduje, a dziecko wraca myślami do rzeczywistości. 

 • „Magiczny las” 

Poproś dziecko, aby wyobraziło sobie spacer przez magiczny las. W lesie tym mieszkają przyjazne zwierzęta, rosną niezwykłe rośliny, a każde drzewo ma swoją historię. Dziecko może spotkać w lesie przyjaciela, z którym będzie mogło porozmawiać lub po prostu spacerować i cieszyć się pięknem otoczenia.  

POLECAMY

 • „Morze spokoju” 

Poproś dziecko, aby wyobraziło sobie, że siedzi na pięknej, spokojnej plaży. Słyszy szum fal, czuje ciepły piasek pod stopami i delikatny wiatr na twarzy. Może obserwować fale, ptaki i chmurki na niebie. Jakie uczucia towarzyszą temu widokowi? 

Wizualizacje w praktyce mindfulness dla dzieci pomagają w rozwijaniu koncentracji, relaksacji oraz pozytywnego myślenia. Dzięki nim dzieci uczą się też lepiej rozumieć siebie i swoje uczucia. Ważne jest, aby podczas ćwiczeń stworzyć spokojne i bezpieczne otoczenie, w którym dziecko będzie mogło swobodnie korzystać z mocy swojej wyobraźni. 

Medytacja. Sposoby na nudę dziecka

Medytacja w praktyce mindfulness dla dzieci ma na celu rozwinięcie umiejętności skupienia, wzmocnienie świadomości siebie i otaczającego świata oraz pomoc w radzeniu sobie z emocjami. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji, które można wprowadzić w ramach praktyki mindfulness: 

 • Medytacja "Bąbelkowe myśli": 

Medytacja "Bąbelkowe myśli" to jedna z technik uważności szczególnie popularna wśród dzieci, chociaż może być stosowana przez osoby w każdym wieku. W skrócie polega ona na wyobrażeniu sobie, że myśli są jak bąbelki powietrza unoszące się w wodzie. To prosta, ale skuteczna metoda na rozwijanie świadomości własnych myśli oraz uczucia dystansu wobec nich. 

Wybierz ciche miejsce w domu, usiądźcie wygodnie i poproś dziecko, aby zamknęło oczy i skupiło się na oddechu. Następnie zasugeruj, by wyobraziło sobie, że jest pod wodą i obserwuje bąbelki reprezentujące myśli, które pojawiają się i znikają. Po kilku minutach zakończcie ćwiczenie głębokim oddechem i porozmawiajcie o przeżyciach dziecka podczas medytacji. 

 • Medytacja z zapachami 

Medytacja z zapachami to doskonały sposób na wprowadzenie dzieci w świat mindfulness w sposób angażujący i interaktywny. Zapachy mają mocny wpływ na nasze emocje i wspomnienia, co czyni je idealnym narzędziem do praktyki uważności. 

Na czym polega medytacja z zapachami dla dzieci? Przygotuj kilka słoiczków lub woreczków z różnymi zapachami. Mogą to być naturalne składniki, takie jak skórki cytrusów, gałązki mięty, wanilia, korzenie, kwiaty czy przyprawy. Poproś dzieci, aby usiadły wygodnie i zamknęły oczy. Podawaj im kolejno słoiczki z zapachami, prosząc, aby głęboko wąchały i skupiały się na tym, co czują. Po kilku chwilach możesz zapytać dzieci, co czują, jakie wspomnienia czy obrazy przychodzą im na myśl w związku z danym zapachem. Po zakończeniu medytacji można podyskutować o doświadczeniach i uczuciach związanych z poszczególnymi zapachami. 

 • „Medytacja tęczowych kolorów” 

Medytacja tęczowych kolorów to kreatywna forma praktyki mindfulness dla dzieci, która łączy wizualizację z głębokim oddychaniem. Wykorzystuje koncepcję kolorów tęczy, aby pomóc dzieciom skupić się na chwili obecnej i wprowadzić je w stan relaksu. Pomaga im w zrozumieniu i regulacji własnych emocji oraz w rozwijaniu umiejętności koncentracji i relaksacji. 

Poproś dziecko, aby usiadło lub położyło się w wygodnej pozycji z zamkniętymi oczami. Poprowadź je przez proces głębokiego oddychania, pomagając mu skupić się na wdechu i wydechu. Następnie poproś dziecko, aby wyobraziło sobie, że z każdym wdechem wciąga do siebie kolor tęczy, zaczynając od czerwonego, a kończąc na fioletowym. Z każdym kolorem, zachęć dziecko do wyobrażenia sobie, jak ten kolor wypełnia jego ciało, przynosząc ze sobą spokój, radość lub jakiekolwiek inne pozytywne uczucie. Po przejściu przez wszystkie kolory tęczy, pozwól dziecku na chwilę relaksu, a następnie delikatnie przyprowadź je z powrotem do chwili obecnej. 

Medytacja z zapachami pomaga dzieciom rozwijać wrażliwość na zapachy, być bardziej uważnymi w chwili obecnej, stymuluje ich wyobraźnię, pamięć oraz empatię, a także uczy relaksacji, skupienia, rozwijania słownictwa i wyrażania uczuć. Z kolei medytacja tęczowych kolorów sprzyja relaksacji, stymuluje wyobraźnię, pomaga w rozwijaniu świadomości ciała, koncentracji, pozytywnego myślenia, radzenia sobie z trudnymi emocjami i poprawia nastrój. Medytacja "Bąbelkowe myśli" z kolei uczy dzieci traktowania myśli jako przejściowych, pomaga w relaksacji, rozwija świadomość i jest szczególnie korzystna dla dzieci z trudnościami w wyrażeniu uczuć. 

sposoby na nudę dla dzieci

Sposoby na nudę – zabawy z dzieckiem na zewnątrz 

Szukając sposobów na nudę, warto skierować uwagę na aktywności na świeżym powietrzu, które nie tylko zapewnią rozrywkę, ale również wzmocnią relację z dzieckiem i przyniosą liczne korzyści zdrowotne. Wprowadzenie elementów mindfulness do tych aktywności, na przykład poprzez skupienie się na oddechu podczas biegu czy uważne wsłuchiwanie się w dźwięki natury podczas spaceru, może dodatkowo wzbogacić doświadczenie. Czas spędzony na zewnątrz w połączeniu z praktyką uważności staje się nie tylko antidotum na nudę, ale również sposobem na pogłębienie świadomości siebie i otaczającego świata. Oto kilka ciekawych propozycji: 

 • "Spacer ślimaka" 

Spacer Ślimaka to popularne ćwiczenie mindfulness dla dzieci (choć nie tylko), które ma na celu spowolnienie ruchów i zwiększenie świadomości chwili obecnej. Pomaga w kształtowaniu koncentracji oraz zdolności do bycia uważnym na otaczający świat. 

Zacznij od wyjaśnienia dzieciom zasad ćwiczenia, mówiąc, że będą spacerować bardzo powoli, niczym ślimaki, skupiając uwagę na każdym kroku. Wybierz bezpieczne miejsce, najlepiej na zewnątrz, ale jeśli to niemożliwe, można przeprowadzić ćwiczenie wewnątrz. Gdy dzieci zaczną spacerować w tempie ślimaka, niech koncentrują się na uczuciu podłoża, ruchu mięśni i oddechu. W trakcie spaceru zachęć je do zwracania uwagi na dźwięki, zapachy i uczucia związane z otoczeniem. Po spacerze poproś dzieci o podzielenie się tym, co zauważyły i co czuły podczas ćwiczenia. 

 • „Mikroskopowa Eksploracja”  

To ćwiczenie mindfulness, które polega na uważnej obserwacji najdrobniejszych detali w naszym otoczeniu, korzystając przy tym z narzędzia takiego jak lupa. Choć może się to wydawać proste, ćwiczenie to jest bogate w doświadczenia sensoryczne i kognitywne dla dzieci.  

Wybierzcie się na spacer w parku, lesie lub do ogrodu. Daj dzieciom lupę (może to być standardowa lupa, ale także specjalne mikroskopowe lupki dostępne w sklepach z zabawkami czy przyrządami optycznymi). Zachęć dzieci, aby przy użyciu lupy przyjrzeć się różnym rzeczom z bliska – to mogą być liście, kwiaty, korzenie drzew, kora, kamienie, owady itp. Skupcie się na detalach – strukturze, kolorach, wzorach, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne. 

 • „Masaż Drzewa” 

Współczesny świat często sprawia, że oddalamy się od natury, tracąc kontakt z jej bezcennym spokojem i leczniczą energią. Masaż drzewa to ćwiczenie mindfulness skierowane dla dzieci, które ma na celu nie tylko zwrócenie uwagi na nasze sensoryczne doświadczenia, ale także na nawiązanie głębszego połączenia z przyrodą. 

Podczas spaceru w parku, lesie lub ogrodzie zachęć dzieci do wyboru drzewa, które je przyciąga, niezależnie od przyczyny – kształtu, wielkości czy koloru liści. Następnie poproś je, by przytuliły to drzewo lub po prostu dotknęły jego kory, a z zamkniętymi oczami skupiły się na uczuciach i wrażeniach, jakie towarzyszą temu dotyku. Niech zastanowią się nad teksturą kory - jej gładkością, chłodem czy ciepłem. Po kilku minutach niech opowiedzą o swoich doświadczeniach, dzieląc się uczuciami i spostrzeżeniami dotyczącymi dotykania drzewa. Czy poczuły jakąś specyficzną energię czy wibracje? 

Podczas spaceru ślimaka dzieci uczą się zwiększanej świadomości swojego ciała, rozwoju koncentracji, relaksacji i cierpliwości. Dzięki temu stają się bardziej uważne na swoje otoczenie, poprawiają koordynację ruchową i rozwijają empatię, ucząc się doświadczenia tempa innych istot. 

Mikroskopowa Eksploracja to technika uważnej obserwacji detali otoczenia z użyciem narzędzi takich jak lupa. Dzięki niej dzieci uczą się skupienia, doceniania detali, rozbudzania ciekawości, rozwijania zdolności obserwacyjnych i relaksacji poprzez uważną obserwację. 

Ćwiczenie z drzewem z kolei skupia się na rozwijaniu świadomości sensorycznej. Poprzez dotykanie drzewa dzieci uczą się łączyć z naturą, relaksować, a także wzbogacać swoją wyobraźnię, traktując drzewo jako żywą istotę. Masaż Drzewa to technika zwiększania uważności i łączenia się z naturą, co daje dzieciom okazję do głębszego zrozumienia otaczającego je świata i rozwijania empatii. 

Podsumowanie 

Mindfulness to nie tylko świetny sposób na nudę, lecz także inwestycja w długotrwały rozwój dziecka. Dzięki praktyce uważności dzieci mają możliwość rozwijania koncentracji, doceniania niuansów otaczającej ich rzeczywistości oraz głębszego zrozumienia własnych emocji. Wdrażając w codzienność różne techniki mindfulness, dzieci zaczynają z większym zainteresowaniem obserwować przyrodę, wsłuchiwać się w dźwięki czy dostrzegać subtelne zapachy, które wcześniej mogły być przez nie ignorowane.  

Co ważne, wspólne ćwiczenia z uważności nie tylko wzbogacają doświadczenie dziecka, lecz także stanowią doskonałą okazję do zacieśnienia rodzinnych więzi. Dlatego, jeśli poszukujesz wartościowych sposobów na nudę dla Twojej pociechy, zamiast kolejnej aplikacji czy gry, skorzystaj z opisanych przez nas ćwiczeń i zabaw. Z nimi nuda Wam nie grozi!   

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI