Poznaj karty sensoryczne dla dzieci!

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Zabawy sensoryczne, ćwiczenia i zadania to nie tylko forma zabawy, lecz także ważny element rozwoju dziecka. Karty sensoryczne to zbiór ćwiczeń i zabaw, które pomogą Twojemu dziecku uporać się z niewrażliwością lub nadwrażliwością na obierane bodźce zmysłowe i poprawnie je przetwarzać lub po prostu rozwinąć percepcję i z uważnością patrzeć na otaczający świat.

Integracja sensoryczna co to?

Integracja sensoryczna to proces, który najbardziej intensywnie rozwija się w okresie od narodzin do wieku wczesnoszkolnego. W tym czasie dziecko poznaje świat poprzez doświadczanie go za pomocą zmysłów, przetwarzając informacje płynące z bodźców, interpretując je i podejmując działania.

Zaburzenia SI u dzieci

Gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe, może dojść do zaburzeń integracji sensorycznych. Jeśli proces ten nie wykształci się odpowiednio, dziecko może mieć problemy z rozwojem psychoruchowym, przyswajaniem wiedzy, nauką, a nawet z kontaktem z innymi ludźmi. Z czasem problemy te mogą się nasilać lub przerodzić w problemy o innym charakterze. Sygnały wskazujące na złe samopoczucie dziecka, trudności w radzeniu sobie z problemami i trudności w kontrolowaniu emocji nie mogą być bagatelizowane. W przypadku podejrzenia zaburzeń integracji sensorycznej istotne jest podjęcie jak najszybszych działań, aby wyeliminować lub zahamować występowanie upośledzenia odbioru wrażeń zmysłowych. Bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie terapii pod nadzorem wykwalifikowanego terapeuty i regularne ćwiczenia w domu.

Karty sensoryczne w terapii SI

Ćwiczenia sensoryczne, proponowane w kartach, mają na celu wspieranie harmonijnego i sensorycznego rozwoju dziecka oraz pomagają w osiągnięciu gotowości szkolnej. Można wykonywać je w domowym zaciszu, gdyż każda karta zawiera dokładną instrukcję z opisem zabawy, wskazówki, jak należy przygotować się do wykonania danego zadania oraz jakie narzędzia są do tego niezbędne.

Dzięki zabawom sensorycznym, dzieci rozwijają swoje umiejętności emocjonalne i społeczne, a także doskonalą koncentrację, pamięć wzrokową, motorykę małą i orientację przestrzenną. Zabawy te mogą również pomóc w eliminacji lub minimalizacji zaburzeń sensorycznych u dzieci, takich jak nadwrażliwość lub niewrażliwość na bodźce dotykowe, dźwiękowe, wzrokowe, smakowe lub zapachowe.

Karty sensoryczne w treningu mindfulness

Karty sensoryczne mają na celu pomoc w poprawnym odbieraniu bodźców pochodzących z otoczenia przez dziecko. Podczas zabawy z wykorzystaniem kart sensorycznych możesz wprowadzić elementy treningu mindfulness, który opiera się na przeżywaniu tu i teraz i zwracaniu uwagi na dochodzące do człowieka wrażenia zmysłowe.

W trakcie wykonywania ćwiczeń z kart spróbuj zwrócić uwagę dziecka na pojedyncze bodźce, chwilowe zatrzymanie się, skupienie, opowiedzenie o odczuciach, towarzyszących emocjach, zapytaj o opinię na temat odbieranego wrażenia i na koniec zabawy porozmawiaj o doświadczeniach. Może wspólnie zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w dźwięki?

Wykorzystaj ćwiczenia lub elementy ćwiczeń podczas treningu mindfulness lub odwrotnie! Jeśli Twoje dziecko nie potrafi się do końca skupić podczas treningu uważności, to karty również pomogą rozwiązać problem z utrzymaniem koncentracji i poprawić jakość wspólnych treningów.

Specjalistyczne ćwiczenia w zasięgu ręki

Karty powstały dzięki doświadczeniom i pracy Aliny Jakubowskiej, nauczycielki z wieloletnim stażem, oraz Justyny Kapuścińskiej-Kozakiewicz, pedagożki i właścicielki gabinetu terapeutycznego. Celem było stworzenie praktycznej pomocy dydaktycznej dla rodziców, która będzie czytelna, estetyczna, atrakcyjna wizualnie, ekologiczna i przede wszystkim przydatna w pracy z dziećmi o różnych potrzebach.

POLECAMY

Karty sensoryczne znajdziesz tutaj: www.literka.pl/karty-sensoryczne

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI