Dział: Ogród relaksu

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zbudujcie własny teleskop

Obserwacja gwiazd to wspaniała przygoda i okazja, by spojrzeć na rozpościerające się niebo z innej perspektywy. Choć wystarczy do tego dobre oko i odrobina uważności, w przyglądaniu się rozgwieżdżonemu niebu pomóc mogą urządzenia optyczne, takie jak lornetka, luneta albo teleskop.

Czytaj więcej

Obserwacje rozgwieżdżonego nieba

Wieczorne wyjście na spacer z rodzicami może być okazją do wspólnego oglądania rozgwieżdżonego nieba oraz szansą na wspaniałą zabawę. Już od starożytności ludzie patrzyli w niebo i na gwiezdne konstelacje, dopatrując się w nich wizerunków zwierząt czy też znanych im ludzi. Co prawda gwiazdozbiory widoczne na naszym niebie zostały już poznane, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wymyślać swoje.

Czytaj więcej

Jakiej muzyki najlepiej słuchać z dzieckiem?

Nie możemy bezpośrednio kontrolować efektów stresu, jednak mamy narzędzia, za pomocą których jesteśmy w stanie pośrednio wpłynąć na pracę autonomicznego układu nerwowego. Jednym z nich jest muzyka.Słuchaniu i uprawianiu muzyki towarzyszą zmiany fizjologiczne i behawioralne.

Czytaj więcej

Jak wywołać przyjemne dreszcze?

Czy wiesz, że u niektórych osób szeptanie do uszka, dźwięk deszczu stukającego o szybę lub ołówka rysującego na papierze może wywołać przyjemne dreszcze? Co ciekawe, dla jednych ciche, powtarzające się dźwięki mogą być niezwykle relaksujące, a dla innych neutralne lub wręcz niemiłe. Nawet naukowcy do dziś się zastanawiają, dlaczego reakcje różnych ludzi na dokładnie te same rzeczy i zjawiska mogą się tak bardzo różnić. Masz ochotę sprawdzić, do której z grup należysz ty i twoi bliscy? Być może poczujecie to samo albo coś zupełnie innego.

Czytaj więcej

Oddech dla emocji

Dzieci codziennie przeżywają różne emocje. Czasem reakcje dzieci bywają dla nich samych przytłaczające, emocje szybko narastają i wydaje się, że powrót do równowagi jest niemożliwy. W regulacji emocji mogą pomóc ćwiczenia oddechowe, które można wykonywać razem z dziećmi. Zanim jednak zaczniecie praktykę, warto się na chwilę zatrzymać.

Czytaj więcej

Jak odpocząć w święta?

Świąteczny czas przepełniony jest wieloma emocjami. Towarzyszą nam często ekscytacja, zniecierpliwienie, czasem napięcie albo rozczarowanie, pojawiają się też momenty wyciszenia i radości, a także smutku, żalu i szczęścia. Jak to wszystko w sobie pomieścić?

Czytaj więcej

Zimowe medytacje

Przyjmij wygodną pozycję – możesz usiąść, położyć się zupełnie na płasko lub tak, jak lubisz najbardziej. Jeśli masz ochotę, zamknij oczy i zacznij głęboko oddychać.

Czytaj więcej

Nieudane zaloty

Znasz już nasze wierszyki-masażyki? Jeśli tak, to zaproś rodziców, rodzeństwo, koleżanki i kolegów do zabawy. Nie zapomnij skupić się na tym, jak odczuwasz każdy z rodzajów dotyku, i porozmawiać o tym z bliskimi.

Czytaj więcej