Dział: Wyspa emocji

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Co czują skrzaty?

Emocje towarzyszą nie tylko ludziom. Z obserwacji i badań naukowych wiemy, że niektóre z nich odczuwają również zwierzęta. A jak wyglądają emocje u skrzatów? Przyjrzyjcie się tym, które zamieszkały w domku z ilustracji, i spróbujcie odgadnąć, co czują i jakie myśli mogą im towarzyszyć.

Czytaj więcej

Jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z rozczarowaniem?

Choć doskonale wiemy, że rozczarowanie jest nieodłącznym elementem życia i nie da się go uniknąć, z trudem patrzymy, jak doświadczają go nasze dzieci. Rozczarowanie jest mieszanką wielu emocji, często kryją się za nim smutek, żal, złość i bezradność. Zamiast przesadnie chronić, warto wspierać dzieci w radzeniu sobie z nim. Dzięki temu będą zdobywały wiedzę, że nawet kiedy wydaje się, że sytuacja, w której czują rozczarowanie, jest małym końcem świata, to w rzeczywistości jest tylko etapem przejściowym.

Czytaj więcej

Rozczarowanie

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym doświadczamy wielu emocji, często bardzo od siebie różnych. Oprócz radości z rodzinnych spotkań, wolnych świątecznych dni czy prezentów nierzadko pojawia się także rozczarowanie. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy spodziewamy się wspólnego przedświątecznego pieczenia pierników i śpiewania kolęd, a okazuje się, że domownicy nerwowo uwijają się ze sprzątaniem i ostatecznie pierniki kupują w sklepie obok. Albo gdy czekamy na zestaw klocków, a dostajemy w prezencie puzzle lub ubrania.

Czytaj więcej

Zrób to sam Sprężyniaczek

Czasem, gdy przydarza nam się coś bardzo pozytywnego, jesteśmy tak zachwyceni i podekscytowani, że aż mamy ochotę machać rękoma, piszczeć i skakać z radości. To jest właśnie ekscytacja. Bardzo przyjemna i intensywna emocja. Gdyby nasze nogi w takich momentach były na sprężynkach, pewnie chcielibyśmy podskoczyć do nieba. Wyskacz ze sprężyniaczkiem swoje pozytywne emocje!

Czytaj więcej

Jak wspierać w radzeniu sobie z lękiem?

Dzieci, tak jak dorośli, czują lęk. Wiele z tych lęków to element procesu dorastania. Nasze pociechy na różnych etapach rozwoju boją się zwierząt, owadów, burzy, wysokości, wody, krwi czy ciemności. Wraz z wiekiem lęki w większości mijają, ale część z nich towarzyszy nam również w dorosłości. Gdy nasze dziecko czuje lęk, często robimy wszystko, by je za wszelką cenę przed nim ochronić. Czasami powoduje to, że zamiast pomóc dziecku, pogarszamy sytuację.

Czytaj więcej

Na tropie znikających kamieni

Są w naszym życiu takie rzeczy, które wiemy na pewno, jak np. to, że rodzicom zależy na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Czasami jednak zdarza się, że nawet one znikają nam z oczu tak, jakby pokryła je mgła. Czy to znaczy, że przestają istnieć? Nie. Po prostu przez chwilę ich nie widzimy. Jak to się dzieje? Zobaczcie sami!

Czytaj więcej