Autor: Marlena Bronhard-Puchała

Psycholog z powołania, pedagog z pasji, terapeuta uzależnień z zamiłowania. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami, na stanowiskach psychologia i wychowawcy przede wszystkim w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, domu dziecka, a także gabinecie integracji sensorycznej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nieśmiałość to nie wróg!

Nieśmiałość nie jest niczym złym, nie jest żadną wadą, a już tym bardziej chorobą, którą należy wyleczyć. To po prostu cecha charakteru. Fakt, że ktoś jest nieśmiały, wrażliwy i wycofany, wcale nie oznacza, że jest gorszy albo że trudniej będzie mu osiągnąć sukces. Wrażliwość ułatwia wczucie się w sytuację innych, pozwala zrozumieć, jakie emocje i uczucia im towarzyszą. Osoby wrażliwe chętnie też pomagają ludziom, są bardziej wyczulone i otwarte na piękno otaczającego świata.

Czytaj więcej

Różni, ale wspaniali!

Każde dziecko, tak samo zresztą jak każdy dorosły, jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Tę wyjątkowość zawdzięczamy indywidualnej mieszance cech temperamentu. To właśnie on sprawia, że jedne dzieci są otwarte i pełne energii, a inne nieśmiało przyglądają się sytuacji, trzymając się raczej na uboczu. Temperament wpływa również na to, jak wrażliwe jest dane dziecko i w jaki sposób reaguje na bodźce lub zmiany w otoczeniu.

Czytaj więcej

Uważnościowe sposoby na oszczędzanie

Oszczędzanie to niełatwa sztuka, zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji. Powszechnie wiadomo, jak ważna to umiejętność, i warto przekazać ją dziecku. Edukacja ekonomiczna przyczynia się do wyrabiania u dziecka dobrych nawyków. Na różnych etapach edukacji dziecko będzie miało okazję nauczyć się, czym jest pieniądz, jakie ma znaczenie i jak zarabiać. Jednak podejścia do pieniądza i gospodarności tak naprawdę uczy się w domu.

Czytaj więcej

Czego możemy nauczyć się od naszych dzieci?

W świecie dzieci, zwłaszcza w pierwszych latach życia, wszystko jest ciekawe i interesujące, a każdy człowiek jest tajemnicą do odkrycia. Dzieci w pełni angażują się w swoje działania i relacje, stawiając w nich na szczerość. Podczas gdy my, dorośli, skrywamy swoje myśli i uczucia w obawie przed oceną, dziecięca szczerość buduje kontakt i relacje, ponieważ nie ma w niej ocen ani krytyki.

Czytaj więcej