Autor: Marlena Bronhard-Puchała

Psycholog z powołania, pedagog z pasji, terapeuta uzależnień z zamiłowania. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami, na stanowiskach psychologia i wychowawcy przede wszystkim w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, domu dziecka, a także gabinecie integracji sensorycznej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak być dumnym z siebie?

Duma to przyjemne uczucie pojawiające się, kiedy jesteśmy zadowoleni z tego, co udało nam się osiągnąć. To też siła napędzająca do działania.
Nic więc dziwnego, że odgrywa tak ważną rolę w naszym życiu. Nie zawsze jednak potrafimy być z siebie dumni, ale na szczęście można się tego nauczyć.

Czytaj więcej

Nieśmiałość to nie wróg!

Nieśmiałość nie jest niczym złym, nie jest żadną wadą, a już tym bardziej chorobą, którą należy wyleczyć. To po prostu cecha charakteru. Fakt, że ktoś jest nieśmiały, wrażliwy i wycofany, wcale nie oznacza, że jest gorszy albo że trudniej będzie mu osiągnąć sukces. Wrażliwość ułatwia wczucie się w sytuację innych, pozwala zrozumieć, jakie emocje i uczucia im towarzyszą. Osoby wrażliwe chętnie też pomagają ludziom, są bardziej wyczulone i otwarte na piękno otaczającego świata.

Czytaj więcej

Różni, ale wspaniali!

Każde dziecko, tak samo zresztą jak każdy dorosły, jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Tę wyjątkowość zawdzięczamy indywidualnej mieszance cech temperamentu. To właśnie on sprawia, że jedne dzieci są otwarte i pełne energii, a inne nieśmiało przyglądają się sytuacji, trzymając się raczej na uboczu. Temperament wpływa również na to, jak wrażliwe jest dane dziecko i w jaki sposób reaguje na bodźce lub zmiany w otoczeniu.

Czytaj więcej

Uważnościowe sposoby na oszczędzanie

Oszczędzanie to niełatwa sztuka, zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji. Powszechnie wiadomo, jak ważna to umiejętność, i warto przekazać ją dziecku. Edukacja ekonomiczna przyczynia się do wyrabiania u dziecka dobrych nawyków. Na różnych etapach edukacji dziecko będzie miało okazję nauczyć się, czym jest pieniądz, jakie ma znaczenie i jak zarabiać. Jednak podejścia do pieniądza i gospodarności tak naprawdę uczy się w domu.

Czytaj więcej

Czego możemy nauczyć się od naszych dzieci?

W świecie dzieci, zwłaszcza w pierwszych latach życia, wszystko jest ciekawe i interesujące, a każdy człowiek jest tajemnicą do odkrycia. Dzieci w pełni angażują się w swoje działania i relacje, stawiając w nich na szczerość. Podczas gdy my, dorośli, skrywamy swoje myśli i uczucia w obawie przed oceną, dziecięca szczerość buduje kontakt i relacje, ponieważ nie ma w niej ocen ani krytyki.

Czytaj więcej