Uważnościowe sposoby na oszczędzanie

Labirynt łamigłówek

Oszczędzanie to niełatwa sztuka, zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji. Powszechnie wiadomo, jak ważna to umiejętność, i warto przekazać ją dziecku. Edukacja ekonomiczna przyczynia się do wyrabiania u dziecka dobrych nawyków. Na różnych etapach edukacji dziecko będzie miało okazję nauczyć się, czym jest pieniądz, jakie ma znaczenie i jak zarabiać. Jednak podejścia do pieniądza i gospodarności tak naprawdę uczy się w domu.

Dobry przykład

Dzieci obserwują i naśladują rodziców, a więc to, jak oni podchodzą do pieniądza, będzie miało przełożenie na to, jak będzie robić to dziecko. Jeżeli będzie widzieć, że rodzice nie kupują zbędnych gadżetów, przekładają jakość nad ilość i potrafią sami konsekwentnie oszczędzać na jakiś cel, na przykład wakacje, takie zachowania będą się u niego utrwalać.

Rozmowa o pieniądzach

Obecność dzieci przy rozmowach dotyczących rodzinnego budżetu i jego planowania to dobry sposób na kształtowanie dobrych nawyków finansowych. To też okazja, by na własnym przykładzie pokazać, jak racjonalnie postępować z pieniędzmi.

Ważne i ważniejsze

Oszczędzanie to nie tylko odkładanie pieniędzy, ale też analiza własnych potrz...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI