Jak wyciszyć dziecko wykorzystując techniki mindfulness?

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Coraz częściej rodzice zastanawiają się, jak wyciszyć dziecko, które jest wulkanem energii, ma trudności ze skupieniem się lub ADHD. O przebodźcowanie nietrudno, a każdy nieprzemyślany ruch może być kolejnym czynnikiem pobudzającym niczym paliwo do wyścigówki.

Jak wyciszyć dziecko – bariery 

Prośby w stylu „uspokój się” czy „posiedź chociaż przez 2 minuty” niestety nie sprawią, że Twoja pociecha niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki się wyciszy. Na jego pobudzenie wpływa kilka czynników, od których zależy sposób wyciszania czy uspokajania dziecka. Są to godziny spędzone przed telewizorem lub komputerem, otoczenie, treści, jakie ogląda lub słucha, a także osobowość. Do tego mogą dojść zaburzenia psychoruchowe, ADHD czy autyzm, które mogą utrudniać samokontrolę i naturalną umiejętność wyciszania się. Oczywiście te elementy będące barierą do wyciszenia, nie są nie do pokonania. Wprowadzając mindfulness w codziennym życiu całej rodziny, możesz zauważyć znaczące zmiany w zachowaniu dziecka – i to nie tylko pod względem uspokojenia. 

Trening uważności sprzyja koncentracji, zrozumieniu własnych odczuć i samego siebie, co dla rozwijającego się dziecka jest szczególnie ważne w początkowym okresie życia. Od czego zatem zacząć mindfulness? Od cierpliwości i dobrego planu. Nie wykorzystuj metod treningu uważności chaotycznie. Być może jednym z łatwiejszych sposobów wprowadzenia ćwiczeń, będzie zastosowanie ich przed snem. 

 

Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Mimo ogólnego zakresu metod mindfulness, pamiętaj, że musisz je dostosować do indywidualnych potrzeb, wieku dziecka oraz poziomu jego rozumienia czy komunikacji z otoczeniem. Ćwiczenia wyciszające dla starszych dzieci będą bardziej rozbudowane i złożone, a dla tzw. maluszków powinny być krótkie i proste. Na sam początek sprawdźmy, jak można jak wyciszyć dwulatka. 

 

Jak wyciszyć 2-letnie dziecko przed snem?

Ponieważ rozwój dziecka w wieku dwóch lat może być niezwykle zróżnicowany, zachęcanie do medytacji w postaci jogi czy wspólnej nauki kontroli oddechów może nie być zasadne. Wykorzystaj zatem codzienne czynności, ale zadbaj o ich odpowiednią formę i otoczkę.

Kąpiel – spraw, by codzienna kąpiel stała się rytuałem, a nie szybkim elementem poprzedzającym pójście do łóżka. Pozwól, aby dziecko mogło doświadczać dotyku wody na skórze lub wprowadź do kąpieli relaksujący masaż pociechy. Unikaj zabierania do wanny zbyt dużej ilości zabawek. Mimo że stanowią świetny dodatek do wspólnej zabawy, nie zawsze sprzyjają wyciszeniu. Mogą niepotrzebnie pobudzić malucha do dalszych aktywności i zniechęcić do snu. 

Bajka – bajka na dobranoc to kojący sposób na wyciszenie pod warunkiem, że nie zawiera w sobie hollywoodzkich akcji. Wybierz zatem książkę z prostą i spokojną fabułą, oczywiście dostosowaną do wieku dziecka. Bajki terapeutyczne czy o emocjach mogą być dobrym wyborem, bo przy okazji w przystępny sposób przekazują dziecku wiedzę na temat interpretacji uczuć i odczuć, a to również wpłynie na jego wyciszenie. 

POLECAMY

Dźwięki – ograniczenie bodźców dźwiękowych ma nie tylko znaczenie w momencie zasypiania. Dwie godziny przed szykowaniem się do snu, wyłącz z przestrzeni dziecka zabawki elektroniczne. Mimo ich edukacyjnej formy pobudzają zmysły pociechy i wpływają na układ nerwowy, który potrzebuje dłuższego czasu na „wyciszenie się”. Oczywiście to samo tyczy się telewizora czy radia itp. 

A jak wyciszyć dziecko do snu, które potrafi już w pełni formułować zdania, dobrze komunikuje się z otoczeniem lub jest skłonne do wykonania określonych ćwiczeń? Pole manewru i metod jest znacznie poszerzone, dlatego możesz ubogacić cały rytuał snu.

 

Jak wyciszyć 3-letnie dziecko przed snem?

Jeśli Twoja pociecha nie jest alergikiem, możesz zastosować mini aromaterapię. Gdy dziecko leży już spokojnie w łóżku, zapal zapachową świecę lub kadzidło z delikatnym zapachem. Możesz również samemu przygotować mieszankę zapachową. Nie chodzi oczywiście, aby zapach zdominował pokój dziecka, a lekko ukoił jego zmysły. Wykorzystaj do tego zapach rumianku, szałwii lub lawendy. Poproś malucha, by delikatnie wdychał zapach nosem, a wypuszczał powietrze ustami, robiąc to spokojnie i rytmicznie. 

Innym dobrym pomysłem na wyciszenie jest medytacja dla dzieci, ale od razu podkreślmy, że odbiega ona od stereotypowego siedzenia po turecku. Zastosuj medytację wdzięczności, która polega na przypomnieniu sobie wszystkich miłych chwil danego dnia. Nie wymieniaj ich za dziecko. Niech pociecha sama się zastanowi, co wprawiło ją w dobry nastrój, albo sprawiło, że była szczęśliwa. Mogą to być różne rzeczy – wspólne zakupy, wspólna zabawa lub inne wydarzenie. Dzięki przekierowaniu myśli na przyjemne wspomnienia, dziecko wycisza swoje negatywne emocje, skupia się – koncentruje – na pozytywnych i dostrzega znaczenie oraz wartość.  

A jak wyciszyć dziecko przed drzemką? Wykorzystaj wymienione już metody, łącz je i odpowiednio modyfikuj. Jeśli drzemka jest w godzinach popołudniowych, pamiętaj, aby przyciemnić pokój, tak by słońce „nie oślepiało” malucha. Połóż się obok pociechy i pokaż, jak samemu się odprężasz, wygodnie układając się do snu. Jeśli mimo to dziecko nie zamierza zasnąć, nie zmuszaj jej do tego. Wyciszanie dziecka to nie 5-minutowy proces. Może wymagać nawet kilkudniowych ćwiczeń, nim zobaczysz rezultaty. Nie poddawaj się jednak i skup na korzyściach, jakie niesie za sobą mindfulness. Dzięki Twojej wytrwałości, dziecko prędzej czy później nauczy się wyciszać, a wiedza ta i jej pozytywy zostaną z nim do końca życia.

 

Bibliografia:  

  1. Joga dla dzieci, Wydawnictwo Forum Media.
  2. Mindfulness dla dzieci – ćwiczenia poprawiające samopoczucie oraz pomagające zachować spokój i kontrolę.
  3. Lekcje z uważności - Charaktery - magazyn psychologiczny.
  4. Mindfulness dla dzieci – Co powinieneś wiedzieć o ćwiczeniach uważności.
  5. Rodzinny mindfulness. 26 nawyków, dzięki którym Ty i Twoje dziecko będziecie bardziej obecni i mniej zestresowani, Barrie Davenport, S.J. Scott, Helion 2021.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI