Brak koncentracji u dziecka 5 letniego – jak możesz mu pomóc?

MINDFULNESS DLA RODZICÓW

Ruchome obrazy, krzykliwe kolory, wyraziste kontrasty, nieustające dźwięki płynące z otoczenia i mnóstwo rzeczy do zrobienia. Technologia jest wszechobecna w życiu każdego człowieka, a jej zasięg obejmuje również najmłodszą grupę odbiorców. Zaledwie kilka dekad temu dom nazywany był oazą ciszy i spokoju. Dziś w dobie łatwego dostępu do Internetu, to właśnie w warunkach domowych dziecko szczególnie narażone jest na oddziaływanie intensywnych bodźców, które śmiało możemy nazwać wrogami koncentracji uwagi i uważności. Zobacz, jak objawia się brak koncentracji u dziecka 5 letniego i jak rodzice mogą pomóc w budowaniu tej niezwykle cennej umiejętności?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy:

 1. Koncentracja uwagi u 5 latka.
 2. Koncentracja u dzieci XXI wieku.
 3. Zaburzenia koncentracji u 5 latka – objawy.
 4. Brak koncentracji u dziecka 5 letniego – jak możesz pomóc?
 5. Mindfulness dla dzieci – Najlepszy przyjaciel koncentracji i skupienia.

 

KONCENTRACJA UWAGI U 5 LATKA

 

Czy wiesz, że Twoje dziecko na co dzień korzysta z dwóch rodzajów uwagi? Jeśli skieruje swoją uwagę na poruszające się przedmioty na ekranie telewizora, kolorowe obrazki na książce lub głośne dźwięki płynące z otoczenia, wówczas mamy do czynienia z uwagą mimowolną. Z czasem, wraz z rozwojem dziecka zaczyna kształtować się inny rodzaj uwagi – celowej i w pełni świadomej. Nazywamy ją uwagą dowolną, która polega na świadomym podejmowaniu konkretnych działań. Jej kształtowanie przypada na okres przedszkolny i wczesnoszkolny.

Dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat) z niezaburzoną koncentracją uwagi potrafią skupić się na wykonywanym zadaniu do 20 minut. To nie wszystko. Koncentracja uwagi może wydłużyć się do 40 minut, pod warunkiem, że dziecko jest silnie zaangażowane emocjonalnie i zainteresowane daną czynnością. Teraz już wiesz, dlaczego dziecko jest w stanie przez 30 minut układać ulubione klocki, a po 5 minutach robienia szlaczków, które mają niewiele wspólnego z jego hobby, kończy zadanie. W późniejszym życiu niewiele się zmienia. Nastolatkowie i osoby dorosłe również potrafią skoncentrować się na wykonywaniu działania przez około 40 minut pod warunkiem, że odczuwają wewnętrzną motywację i chęć zaangażowaniaJ. Naturalną rzeczą jest, że czynności, które nie niosą za sobą poczucia satysfakcji, nie będą skupiały uwagi dowolnej przedszkolaka przez maksimum czasu.

 

KONCENTRACJA U DZIECI XXI WIEKU

 

Oczywiście nie tylko brak zainteresowania danym tematem utrudnia koncentrację. Trudno bowiem oczekiwać od przedszkolaków, że będą doskonale zdawać sobie sprawę z wartości, jakie niesie za sobą nauka i wiedzaJ. Tak naprawdę to tylko jeden z elementów, który może ,,odciągać’’ dziecko od skupienia się i koncentracji. Tuż obok braku motywacji i zainteresowania możemy wymienić niewłaściwe nastawienie nauczyciela do pracy z dzieckiem, nieprawidłowe metody wychowawcze rodziców, zbyt małą ilość snu i odpoczynku w ciągu dnia, a nawet nieprawidłową dietę. Jednak zdecydowanie największym problemem i wrogiem koncentracji dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są intensywne bodźce w otoczeniu, które skutecznie zaburzają ten proces.

POLECAMY

brak koncentracji u dziecka 5 letniego

Dzieci przebodźcowane mają ogromny problem ze skupieniem się na wykonaniu jednego zadania i doprowadzeniu czynności do końca. Gdzie znajdziemy największe źródło tych zakłócających bodźców? Najczęściej we własnym domu. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu na najwyższym poziomie. Życie w przesycie i przepychu jest dla młodego pokolenia często normą. Piętrzące się zabawki na półkach. Kanały telewizyjne dedykowane dzieciom w każdym wieku. Gry komputerowe. Muzyka z teledyskami, w których obrazy zmieniają się w błyskawicznym tempie. Swobodny dostęp do wirtualnego świata na tabletach, smartfonach i laptopach. Tak wiele możliwości organizowania sobie czasu, przy jednoczesnym minimalnym wykorzystaniu własnych sił i kreatywności to jedna z głównych przyczyn zaburzeń koncentracji u 5 latka.

Ostatnie lata w grupie przedszkolnej i pierwsze lata szkoły to właśnie ten czas, w którym okazuje się, że dziecko ma problem z wykonaniem zadanej czynności do końca i siedzeniem przy biurku. Wytrwanie przy jednej czynności przy takim bombardowaniu intensywnych bodźców jest niezwykle trudne, a dla wielu dzieci wręcz niemożliwe. Jeśli Twoje dziecko nie może skupić się na danej czynności, a sytuacja ta nie jest jednorazowa, może to oznaczać, że ma problemy z koncentracją.

 

ZABURZENIA KONCENTRACJI U 5 LATKA – OBJAWY

 

Rozwój dziecka na poszczególnych płaszczyznach to bardzo indywidualna kwestia. Jednak w przypadku problemów z koncentracją uwagi u 5 latka i starszych dzieci możemy wyróżnić co najmniej kilka typowych objawów. Zobacz, co może świadczyć o braku koncentracji u dziecka i jakie symptomy są powodem do niepokoju.

BRAK KONCENTRACJI U DZIECKA 5 LETNIEGO – JAK MOŻESZ POMÓC?

Twierdzenia, że koncentracja to w dzisiejszych czasach ,,towar deficytowy’’ i umiejętność, którą posiadają nieliczni, są niestety dość trafne. Rodzice z niepokojem i niecierpliwością przyglądają się, gdy ich dziecko nie jest w stanie skupić się przez chociażby kilkanaście minut na wykonywaniu jednego zadania lub czynności, która pozytywnie wpływa na jego rozwój. Jednocześnie dziecko nie ma żadnych problemów z siedzeniem przed telewizorem czy też ze smartfonem w dłoniach przez co najmniej godzinę. ,,Proszę Cię, skup się!’’. ,,Przestań bawić się tym długopisem!’’ albo ,,Nie wycieraj tyle jednego elementu. Odłóż tę gumkę i dokończ rysunek!’’. Niejeden rodzic doświadczył takiej sytuacji. Niestety takie uwagi i komentarze na niewiele się zdadzą. Pamiętaj, że uwaga dowolna jest bezpośrednio związana i zależna od WOLI dziecka. Zmuszanie go do skoncentrowania się i skupienia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Co zatem robić?

 

MINDFULNESS DLA DZIECI – NAJLEPSZY PRZYJACIEL KONCENTRACJI I SKUPIENIA

 

Po pierwsze eliminuj w możliwie jak największym stopniu bodźce rozpraszające. Po drugie i równie ważne, zadbaj o stan odprężenia, wyciszenia, skupienia, uważności i spokoju emocjonalnego dziecka (nie mylić z rozleniwieniem). A jeśli mówimy o uważności, pozbyciu się napięcia, oczyszczeniu umysłu oraz skupieniu się na tym, co tu i teraz to oczywiście ćwiczenia mindfulness dla dzieci będą najlepszą decyzją. Jeśli do codzienności dziecka wprowadzisz proste ćwiczenia uważności, to bardzo szybko zauważysz efekty w zachowaniu dziecka. Zastanawiasz się od czego zacząć? Zacznijcie od oddechu.

 

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIE – LICZENIE ODDECHÓW

 

Liczenie oddechów to ćwiczenie, które bez problemu wykonają dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego warto rozpocząć przygodę z mindfulness właśnie od tego ćwiczenia. Koncentrowanie się na własnym oddechu – takie jest zadanie uczestników. Możecie siedzieć, możecie leżeć, a jeśli dziecko chce może również stać. Poproś dziecko, aby zaczęło liczyć w myślach od 1 do 10. ,,Jeden’’ przy pierwszym wdechu, ,,jeden’’ przy pierwszym wydechu. ,,Dwa’’ przy pierwszym wdechu… i tak aż do 10.

Wyjaśnij dziecku (zrozumiałym dla niego językiem), że powinno skupić się na tym, co tu i teraz. Jeśli będzie myśleć o innych czynnościach (np. o budowaniu konstrukcji z klocków, bajce w TV itp.), szybko pogubi się w liczeniu. Oczywiście, jeśli dziecko pomyli się w liczeniu podczas oddychania, na spokojnie powtórzcie ćwiczenie. Liczenie oddechów to dobry start i przygotowanie do kolejnych ćwiczeń i praktykowania mindfulness. Możesz wykonywać to łatwe ćwiczenie z dzieckiem nawet kilka razy w ciągu dnia.

Źródła:

 1. Gregorek, Problemy opiekuńczo-wychowawcze: „Mindfulness – Trening uważności dzieci i młodzieży w profilaktyce cyberprzemocy”, 2018
 2. N. Minge, K. Minge ,,Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-13 lat’’, Wydawnictwo Samo Sedno. Warszawa 2013.
 3. M. Spitzer ,,Jak uczy się mózg’’, Wydawnictwo PWN. Warszawa 2007 r. 
 4. C. P. Roman, J.R. Albertson-Wren, ,,Mindfulness dla dzieci. Poczuj radość, spokój i kontrolę’’, SENSUS, 2020.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI