Tańcząca ciecz, czyli zabawy z prawami fizyki

Labirynt łamigłówek

Dziwacznie plastyczna ciecz, która się kruszy, gdy w nią uderzamy – znacie coś takiego? To ciecz nienewtonowska (czyt. nieniutonowska), która czasem jest płynna, a czasem twarda jak skała. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, z jaką siłą na nią działamy. Ale najbardziej niesamowicie wpływa na nią… muzyka!

Czym jest ciecz nienewtonowska?

To przykład płynu zagęszczanego ścinaniem, czyli twardniejącego pod wpływem siły. Zmiennokształtna masa błyskawicznie twardnieje podczas uderzenia, bo cząstki roztworu mocno blokują się jedne o drugie. Dzięki temu substancja chwilowo tężeje i zmienia lepkość. W momencie kiedy zatrzymamy ruch i spróbujemy delikatnie złapać ciecz w dłonie, zacznie ona płynąć, pozostawiając po sobie kałużę.

Razem ze swoim dzieckiem zaproście ciecz nienewtonowską do tańca! Ale uwaga: to doświadczenie udaje się tylko na niektórych głośnikach. Spektakularny efekt osiągniecie na głośnikach niskotonowych, które przenoszą niższe częstotliwości dźwięków. Pamiętajcie, żeby dokładnie zabezpieczyć sprzęt przed kontaktem z masą!

W...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI