Raz, dwa, trzy - dzisiaj pamięć ćwiczysz ty

Labirynt łamigłówek

Gdyby ktoś poprosił was, abyście wyobrazili sobie pamięć, to jak by ona wyglądała? Ja mam przed oczami ogromny magazyn z mnóstwem regałów podzielonych na działy. Jest tu dział: zdarzeń, wrażeń zmysłowych (takich jak smaki czy zapachy), obrazów, myśli i przeróżnych innych informacji. Każdy z przedmiotów, który trafia do takiego magazynu, ma w nim swoje miejsce. Niektóre zostają tam na długo, a inne szybko znikają, bo zostają zapomniane. Właściciel magazynu może w każdej chwili do niego wejść i rozejrzeć się między półkami, by znaleźć interesujący go przedmiot.
Ten magazyn to oczywiście ludzki mózg. Pamięć to sposób, w jaki różne wrażenia i informacje do niego docierają i trafiają na swoje miejsce, byśmy umieli do nich po jakimś czasie wrócić. A do czego jest nam potrzebna? Abyśmy mogli poznawać otaczający nas świat, rozumieć go, uczyć się, myśleć i mówić.
Co ciekawe, pamięć można ćwiczyć. Poznajcie sposoby na to, by ćwiczyć ją poprzez zabawę!

POLECAMY

1. Małpie zwierciadło

Na początek trochę „pomałpujcie”! Jedno z was niech będzie małpą, a drugie lustrem. Małpa wymyśla różne małpie ruchy, a lustro je odbija, czyli wszystko powtarza. Zacznijcie od dw...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy