Oddech dla emocji

Ogród relaksu

Dzieci codziennie przeżywają różne emocje. Czasem reakcje dzieci bywają dla nich samych przytłaczające, emocje szybko narastają i wydaje się, że powrót do równowagi jest niemożliwy. W regulacji emocji mogą pomóc ćwiczenia oddechowe, które można wykonywać razem z dziećmi. Zanim jednak zaczniecie praktykę, warto się na chwilę zatrzymać.

Co się teraz dzieje…

Pierwszym krokiem do pomagania dzieciom w przeżywaniu trudnych emocji jest zaobserwowanie, co się dzieje – zarówno z dzieckiem, jak i z rodzicem. Jeśli zachowanie dziecka wywołuje w nas silną reakcję, najpierw zaopiekujmy się sobą. Dajmy sobie chwilę na wzięcie głębokiego oddechu, poczucie swojego ciała i sprawdzenie nastawienia, jakie mamy do dziecka w danej chwili. Pamiętajmy, że gdy jesteśmy silnie pobudzeni, nie będziemy w stanie pomóc dziecku. Ważne jest wszystko – nasz ton głosu, spojrzenie, gesty. Dopiero gdy czujemy, że jesteśmy w równowadze, możemy skoncentrować się na naszej relacji. 

POLECAMY

Jestem z tobą…

Zauważmy, jaką trudność przeżywa dziecko, i sprawdźmy, czy emocje, które przeżywa, umożliwiają mu kontakt, czy może jest na tyle niespokojne, że nie jest w stanie się skupić i np. spojrzeć nam w oczy. Jeśli dziecko reaguje na naszą obecność, wtedy spróbujmy nazwać emocje, ja...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy