Moc naszych zmysłów

Dolina zmysłów

Jak doskonale wiesz, nasze zmysły utrzymują nas w stałym kontakcie ze światem zewnętrznym. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego świadomie sprawy, to w każdej chwili odbieramy jakieś sygnały zmysłowe, które, z różną intensywnością, wpływają na nasze zachowanie i samopoczucie. Skoro więc zmysły mają na nas tak duży wpływ, to możemy także celowo korzystać z ich mocy.

Zacznijmy od kolorów 

Dla wielu z nas kojącym kolorem jest zielony, który kojarzy się z naturą, lub niebieski – jak rozległe niebo, jezioro czy ocean, albo brązowy, różowy, szary – jak ukochana przytulanka. 

POLECAMY

Za to kolory czerwony, żółty, pomarańczowy to zwykle barwy kojarzące się nam z energią, siłą i działaniem. Mogą to być też kolory jaskrawe lub bardzo intensywne. Które kolory działają na ciebie wyciszająco, a które pobudzająco?

Magia dźwięków

Świat jest pełen różnorodnych dźwięków – część z nich działa na nas uspokajająco, jak na przykład szum drzew, plusk wody, szmer padającego deszczu czy spokojna muzyka, – część może nas wręcz irytować, jak na przykład krzyki innych osób, pisk opon, skrzypiące drzwi, dra...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI