Autor: Aleksandra Sileńska

Psycholożka, socjolożka, certyfikowana terapeutka ofiar przemocy w rodzinie, terapeutka systemowa w procesie certyfikacji. Już ponad dekadę wspiera swoją pracą terapeutyczną dzieci, nastolatków oraz dorosłych w kryzysie psychicznym. Od ponad sześciu lat aktywnie wspiera mamy w radzeniu sobie z niełatwą codziennością macierzyńską, prowadząc blog Mama Terapeutka oraz pisząc książki dla kobiet.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak powstają emocje?

Naukowcy od setek lat nieustannie próbują dociec – skąd biorą się emocje? Przyznasz, że trudno im się dziwić, dlaczego ten temat jest dla nich tak interesujący. W końcu emocje są z nami każdego dnia! Codziennie czujemy je w ciele i często pod ich wpływem podejmujemy działania czy myślimy. Zobacz, jakie ciekawe koncepcje na temat natury emocji powstały do tej pory. Wyobraź sobie, że sam jesteś naukowcem lub naukowczynią, i zaznacz odpowiednim kolorem, na ile przekonują cię te pomysły.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z wybuchowymi emocjami u dzieci?

Trudno jest jednoznacznie określić, skąd biorą się emocje, ale jedno jest pewne! Emocje zawsze współwystępują ze zmianami w ciele i wpływają na nasze myślenie.

Czytaj więcej

Jak wspierać koncentrację i uwagę u dzieci?

Nie ma co się czarować! Świat, w którym żyjemy, nie wspiera nas we wzmacnianiu umiejętności koncentrowania uwagi. Ogrom obowiązków, mnogość odbieranych bodźców i napięcie sprawiają, że trudno jest nam skupić się na tym, co jest dla nas wartościowe. Choć sposób patrzenia na świat przez dzieci różni się od tego, jak odbierają go dorośli, to pamiętajmy, że one żyją dokładnie w tym samym przebodźcowanym środowisku.
Dlatego wykorzystaj swoją świadomość do tego, by wspierać dzieci w ich zdolności koncentrowania uwagi. Dbając o ten obszar u siebie, zyskujesz podwójnie. 

Czytaj więcej

STOP – zatrzymaj się

Nasze ciało i psychika to niezwykle zgrany zespół. Jednak rzadko mamy okazję, by się zatrzymać i wysłuchać, co każde z nich 
chce nam przekazać. Dlatego warto kształtować w sobie umiejętność zatrzymywania się i uważnego obserwowania samego siebie. 

Poniżej znajdziecie kilka przykładów zabaw wykorzystujących element zastygania i wsłuchiwania się w siebie. 

Czytaj więcej