Siedem filarów uważności

Wyspa emocji

Praktyka uważności opiera się na siedmiu filarach. Warto poświęcić czas, aby zobaczyć, jak te wskazania rezonują z naszym podejściem do życia, czy jest na nie miejsce w naszej rodzinie. 

1.Nieosądzanie – to nastawienie, dzięki któremu staramy się nie wnikać we własne opinie, poglądy, sympatie czy antypatie. Nasz umysł ma umiejętność etykietowania i kategoryzowania, a to zamyka nas w automatycznych reakcjach, które nie mają obiektywnych podstaw. 
Praca nad wewnętrznym, uważnym obserwatorem polega w pierwszym kroku na przyglądaniu się tym opiniom i poglądom, które produkuje nasza głowa, bez podążania za nimi.

2. Cierpliwość – oznacza pełną otwartość wobec chwil, akceptowanie ich w pełni. Cierpliwość utwierdza w byciu tu i teraz, nawet jeżeli nie jest nam z tym wygodnie czy miło. Cierpliwość nie oznacza potulnego poddania się i bycia w roli ofiary, biernego znoszenia wszystkiego. Raczej oznacza zgodę na proces, rozwój, na obserwację, jak poczwarka przeobraża się w pięknego motyla. Jak nasze dzieci w trudzie codziennych doświadczeń budują swoje kompetencje relacji ze sobą, z nami – rodzicami, z przyjaciółmi. 

3. Umysł początkującego – to rodzaj nastawienia,...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI