Jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z rozczarowaniem?

Wyspa emocji

Choć doskonale wiemy, że rozczarowanie jest nieodłącznym elementem życia i nie da się go uniknąć, z trudem patrzymy, jak doświadczają go nasze dzieci. Rozczarowanie jest mieszanką wielu emocji, często kryją się za nim smutek, żal, złość i bezradność. Zamiast przesadnie chronić, warto wspierać dzieci w radzeniu sobie z nim. Dzięki temu będą zdobywały wiedzę, że nawet kiedy wydaje się, że sytuacja, w której czują rozczarowanie, jest małym końcem świata, to w rzeczywistości jest tylko etapem przejściowym.

Towarzysz

Kiedy twojemu dziecku jest trudno, bądź przy nim i daj znać, że widzisz jego emocje. Nie mów, że nic się nie stało, nie pocieszaj i nie zagaduj. Po prostu powiedz: „Wiem, że to trudne”, i pokaż swoją postawą, że naprawdę tak jest. To czas na słuchanie.

POLECAMY

Opowiedz o sobie

Pokaż dziecku, że to, co czuje, jest naturalne i nie tylko ono mierzy się z rozczarowaniem. Opowiedz o sytuacji, w której mierzyłeś się z czymś podobnym. Zamiast mówić dziecku, co ma zrobić, i radzić, zapytaj je, czy ma ochotę posłuchać, co pomogło kiedyś tobie poradzić sobie z rozczarowaniem, co przyniosło ci ukojenie i pozwoliło wrócić do równowagi.

Wspieraj w szukaniu rozwiązań

Kiedy emocje nieco zmniejszą swoją temperaturę, wspólnie z dzieckiem zastanów się, co pomogłoby mu poczuć się lepiej. Być może będzie to tylko przytulenie czy rozmowa, a może poszukiwanie konkretnych rozwiązań i tworzenie planu działania. Każdy wybór jest w porządku. Jeśli twoja pociecha chce tylko spokoju, nie miej poczucia, że nic nie robisz. Emocje muszą się przetoczyć i stworzenie dziecku warunków do tego to bardzo dużo!

Jak wspierać

...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy