Jak poradzić sobie z lękiem o bezpieczeństwo i nadmierną troską o dziecko?

Wyspa emocji

Lęk o bezpieczeństwo dziecka to naturalna reakcja wielu rodziców. Pewnie często zdarza Ci się myśleć o tym, czy Twoje dziecko będzie zdrowe, jak sobie poradzi w szkole, czy będzie lubiane i bezpiecznie przejdzie przez jezdnię. To całkowicie naturalne, że masz takie obawy! 
Niestety, nadmierny lęk i zamartwianie się może prowadzić do ograniczania wolności dziecka w odkrywaniu świata i jego możliwości, a także negatywnie wpływać na jego harmonijny rozwój – gdy nie będzie mogło doświadczać wyzwań adekwatnych do jego wieku rozwojowego, bo dziecko zacznie lękać się tak samo jak Ty i samo wycofa się z zabaw i przygód. Lęk ma też wpływ na waszą relację, będzie ona silniejsza, gdy dziecko otrzyma poczucie, że rodzic w nie wierzy, co wzmocni je w odkrywaniu świata i podejmowaniu nowych wyzwań.
Lęk o dziecko wynika najczęściej z ogromnej miłości. Warto jednak zauważyć moment, gdy lęk wymyka się spod kontroli i zamiast na co dzień nam pomagać, to zaczyna przeszkadzać – to jest znak, aby zadbać o siebie w tym obszarze!

Po czym poznać, że czujesz lęk lub zaczynasz się nadmiernie martwić?

Lę...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI